Stany depresyjne – czy grozi ci depresja?

Hanna Skowron 17.09.2018
Stany depresyjne - objawy
Fotografia: Fotolia

Stany depresyjne to nawracające spadki nastroju, kojarzone z depresją. Epizody depresji są krótkotrwałe, jednak występują z regularną częstotliwością (przynajmniej raz w miesiącu). Stany depresyjne: co to, w nerwicy, jak pomóc – dowiedz się więcej!

Stany depresyjne nie są depresją sensu stricte – to chwilowe (na przykład kilkudniowe), nawracające stany, w których pacjent zmaga się z typowymi symptomami depresji. Depresja - objawy tego zaburzenia to obniżony nastrój, apatia i negatywne, często nawet samobójcze myśli. W przypadkach stanów depresyjnych ustępują samoistnie, by za jakiś czas znów zaatakować.

Zobacz także: Choroba dwubiegunowa to wieczne huśtawki nastroju. Jak leczyć zaburzenie afektywne dwubiegunowe?

Stany depresyjne – co to jest?

Stan depresyjny nie jest tożsamy z depresją – choć nosi jej wyraźne znamiona. Depresją nazywa się złe samopoczucie, przede wszystkim psychiczne, pogorszenie nastroju, przygnębienie, smutek, utratę radości z życia, niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, zaburzenia emocji. U każdego depresja może mieć inny przebieg, stąd trudno o jedną, uniwersalną definicję.

Rozróżnienie stanu między bardzo złym samopoczuciem psychicznym i przygnębieniem a depresją jest trudne. O depresji najczęściej mówi się wtedy, gdy pacjent traci jakąkolwiek radość życia i zainteresowania, a jego codzienne funkcjonowanie ogranicza się do niezbędnego minimum: załatwiania potrzeb fizjologicznych i spania – choć sen zwykle jest zaburzony. Osoba z depresją nie ma apetytu i nie widzi potrzeby zadbania o siebie: umycia się, ubrania, rozczesania włosów.

Depresja to choroba przewlekła, a nastrój i patrzenie na świat w czarnych barwach jest niezmienne. Stany depresyjne to epizody depresji, trwające kilka lub kilkanaście dni.  Charakterystyczne dla nich jest to, że pojawiają się regularnie i często.

Większość epizodów trwa 2-4 dni, rzadziej dłużej, jednak zwykle nie przekraczają 14 dni.

Zobacz także: Stale odczuwasz lęk? Sprawdź, czy nie dopadły cię objawy nerwicy

Stany depresyjne  w nerwicy

Zaburzenia na tle nerwicowym bardzo często prowadzą do obniżenia samooceny, utraty pewności siebie, stopniowej izolacji od otoczenia i zamknięcia się w czterech ścianach swojego domu.

Nieleczona nerwica pogłębia się, skutkując pojawieniem się stanów depresyjnych, które po czasie mogą przerodzić się w depresję. Zaburzenia nerwicowe, które najpierw utrudniają, a następnie rujnują życie, prowadzą do utraty radości z niego, powodują poczucie ogromnego wstydu, bezużyteczności i przygnębienia. Stąd już tylko krok do myśli samobójczych, które wydają się być jedynym sensownym rozwiązaniem problemów.

Stany depresyjne pojawiające się w przebiegu nerwicy powinny być pierwszym, bardzo wyraźnym sygnałem do tego, by jak najszybciej szukać pomocy specjalisty. Podjęcie terapii w odpowiednim czasie może nawet uratować życie!

Zobacz także: Nic cię nie cieszy? Anhedonia to główny objaw depresji

Stany depresyjne  - jak pomóc?

Podstawowym i jednocześnie najgorszym błędem ze strony otoczenia osoby zmagającej się ze stanami depresyjnymi i depresją, jest bagatelizowanie problemu i wmawianie cierpiącej osobie, że wymyśla problemy i wszystko zależy od jej nastawienia. To tylko potęguje poczucie niezrozumienia, beznadziei i izolacji.

Absolutną podstawą w kontakcie z osobą zmagającą się z zaburzeniami depresyjnymi jest okazanie jej wsparcia. Pocieszanie typu „wszystko będzie dobrze”, „ułoży się”, „jakoś to będzie”, „weź się w garść, taka silna/taki silny przecież jesteś!” to najgorsza metoda. Osoba ze stanami depresyjnymi wie, że lepiej nie będzie i tylko utwierdza się w przekonaniu, że jest niezrozumiana.

Najlepsze, co można zrobić, to okazać wsparcie i zrozumienie, nie narzucać się ze swoją pomocą i pomysłami, a po prostu być. Danie choremu poczucia zrozumienia, stabilizacji i bezpieczeństwa to podstawa do tego, by nawiązał dialog i porozmawiał o swoich problemach.

Zobacz także: Borderline to chaos w umyśle i niestabilność emocjonalna. Czym objawia się zaburzenie osobowości borderline?

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów