Socjopata jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Jak go rozpoznać?

Sylwia Kropiewnicka 16.01.2019
Socjopata - kto to?
Fotografia: Shutterstock

Socjopaci są wśród nas. Osoby takie często brylują w towarzystwie i mało kto jest w stanie zauważyć ich zaburzenia osobowości. Jak rozpoznać socjopatę?

Chociaż na pierwszy rzut oka socjopata może wydawać się duszą towarzystwa, wewnątrz czuje pustkę. Jego postrzeganie świata i psychika jest zaburzona. Socjopata to nie tylko morderca czy zbrodniarz, ale też osoba, która prowadzi pozornie normalne życie. Jak go rozpoznać?

Zobacz także: Mitomania – czym jest i jak ją wyleczyć?

Sam termin „socjopata” ma związek z przyczyną tego zaburzenia, którą jest nieprzystosowanie społeczne. Socjopaci charakteryzują się impulsywnością, brakiem poczucia winy oraz odczuwania głębszych emocji, a podstaw ich problemów należy doszukiwać się m.in. w przebiegu dzieciństwa.

Socjopata a psychopata

Termin „socjopata” często używany jest zamiennie z terminem „psychopata”. Pomimo tego, iż zaburzenia te są do siebie podobne, nie jest to do końca to samo. Skłonności psychopaty (osobowość psychopatyczna) wynikają z dysharmonii chemicznej w jego mózgu. Z racji na to, ma on odmienne poczucie wartości oraz inną moralność. Skłonności te prowadzą do tego, iż psychopaci cechują się brutalnością i agresją, a większość przestępstw, których dokonują, było zaplanowane.

Kiedy mówimy o socjopatach, przyczyn ich odmienności należy szukać gdzie indziej. Przyczyną socjopatii jest szkodliwe zachowanie rodziców w dzieciństwie i/lub przemoc. Zachowanie socjopaty jest zdecydowanie bardziej antyspołeczne niż psychopaty, dlatego w relacjach z nim/nią lepiej jest zachować dystans.

Socjopata – kto to?

Socjopata to osoba, która cierpi na zaburzenia osobowości. Taka osoba często podejmuje gwałtowne zachowania, które są nieadekwatne do obowiązujących w społeczeństwie norm. Socjopaci często manipulują innymi i nie mają w związku z tego żadnego poczucia winy.

Socjopacie nikt nie pokazał, jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Uczył się on świata po swojemu z niewłaściwych źródeł, a skutkiem tego przyjął złe zachowania jako reguły rządzące jego życiem. Socjopata powstaje w wyniku nieprawidłowego procesu socjalizacji. Na szczęście, rekonwalescencja takiej osoby jest możliwa, jednak wymaga od niej zaangażowania i wysiłku.

Socjopaci nie doświadczają prawdziwego życia, ponieważ nie potrafią odczuwać głębszych emocji.

Zobacz także: Wahania nastroju często mogą być objawem ciężkich chorób. Jakich?

Socjopata – cechy

Socjopaci cechują się przede wszystkim impulsywnością oraz nieprzestrzeganiem przyjętych, pozytywnych norm społecznych typowych dla danego otoczenia. Ponad to, osoby takie cechuje także brak empatii czy troski o drugiego człowieka.

Socjopata traktuje ludzi przedmiotowo i wykorzystuje ich do swoich celów. Nie odczuwa z tego powodu ani wstydu, ani poczucia winy czy wyrzutów sumienia. Socjopaci nie przywiązują się także do innych oraz nie nawiązują trwałych relacji.

Socjopata w związku

Utrzymanie relacji z socjopatą jest bardzo trudne. Trzeba wówczas być przygotowanym na nagły wybuch złości takiej osoby, jej manipulacje czy reagowanie siłą. Z socjopatą lepiej nie zadzierać, ani pokazywać, że się go boimy. Najlepiej jest się trzymać na dystans i robić swoje.

W pierwszej fazie znajomości socjopata to jedna z najbardziej czarujących osób. Wie, co i kiedy powiedzieć oraz sprawia wrażenie niezwykle zainteresowanego. Szuka osób spragnionych miłości, które będzie mógł zdominować. Kobiety niezależne traktuje jak zagrożenie.

Emocjonalny socjopata w jednej chwili kocha, w kolejnej może nienawidzić. Życie z nim/nią jest niepewne i niestabilne. Ten typ o wszystko obwinia innych, nigdy siebie.

Socjopata – jak postępować?

Kiedy wiesz, że masz w swoim otoczeniu psychopatę, lepiej nie wchodź z nim w utarczki słowne i go nie prowokuj. Sprowokowany może być jeszcze bardziej agresywny. Najlepiej jest robić swoje i zniknąć z jego pola widzenia.

W relacji z socjopatą trzeba być przygotowanym na jego wybuchy gniewu, ataki złości oraz próby manipulacji. Częstym zjawiskiem jest także nagła zmiana zachowania.

Socjopata – leczenie

Psychologowie twierdzą, że socjopatów nie należy się bać, jednak ich zaburzenie wymaga specjalistycznej terapii. Socjopaci bardzo niechętnie sięgają po pomoc. Trudno jest ich namówić do udziału w terapii. Najlepsza forma terapii dla socjopatów to treningi umiejętności społecznych. Tego typu zajęcia mają za zadanie nauczyć socjopatę przestrzegania norm społecznych.

Zobacz także: Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Zagłosuj

Jakie objawy depresji są dla ciebie najbardziej dokuczliwe?

Liczba głosów:

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'