Socjopata jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Jak go rozpoznać?

Sylwia Kropiewnicka 16.01.2019
Socjopata - kto to?
Fotografia: Shutterstock

Socjopaci są wśród nas. Osoby takie często brylują w towarzystwie i mało kto jest w stanie zauważyć ich zaburzenia osobowości. Jak rozpoznać socjopatę?

Chociaż na pierwszy rzut oka socjopata może wydawać się duszą towarzystwa, wewnątrz czuje pustkę. Jego postrzeganie świata i psychika jest zaburzona. Socjopata to nie tylko morderca czy zbrodniarz, ale też osoba, która prowadzi pozornie normalne życie. Jak go rozpoznać?

Zobacz także: Mitomania – czym jest i jak ją wyleczyć?

Sam termin „socjopata” ma związek z przyczyną tego zaburzenia, którą jest nieprzystosowanie społeczne. Socjopaci charakteryzują się impulsywnością, brakiem poczucia winy oraz odczuwania głębszych emocji, a podstaw ich problemów należy doszukiwać się m.in. w przebiegu dzieciństwa.

Socjopata a psychopata

Termin „socjopata” często używany jest zamiennie z terminem „psychopata”. Pomimo tego, iż zaburzenia te są do siebie podobne, nie jest to do końca to samo. Skłonności psychopaty (osobowość psychopatyczna) wynikają z dysharmonii chemicznej w jego mózgu. Z racji na to, ma on odmienne poczucie wartości oraz inną moralność. Skłonności te prowadzą do tego, iż psychopaci cechują się brutalnością i agresją, a większość przestępstw, których dokonują, było zaplanowane.

Kiedy mówimy o socjopatach, przyczyn ich odmienności należy szukać gdzie indziej. Przyczyną socjopatii jest szkodliwe zachowanie rodziców w dzieciństwie i/lub przemoc. Zachowanie socjopaty jest zdecydowanie bardziej antyspołeczne niż psychopaty, dlatego w relacjach z nim/nią lepiej jest zachować dystans.

Socjopata – kto to?

Socjopata to osoba, która cierpi na zaburzenia osobowości. Taka osoba często podejmuje gwałtowne zachowania, które są nieadekwatne do obowiązujących w społeczeństwie norm. Socjopaci często manipulują innymi i nie mają w związku z tego żadnego poczucia winy.

Socjopacie nikt nie pokazał, jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Uczył się on świata po swojemu z niewłaściwych źródeł, a skutkiem tego przyjął złe zachowania jako reguły rządzące jego życiem. Socjopata powstaje w wyniku nieprawidłowego procesu socjalizacji. Na szczęście, rekonwalescencja takiej osoby jest możliwa, jednak wymaga od niej zaangażowania i wysiłku.

Socjopaci nie doświadczają prawdziwego życia, ponieważ nie potrafią odczuwać głębszych emocji.

Zobacz także: Wahania nastroju często mogą być objawem ciężkich chorób. Jakich?

Socjopata – cechy

Socjopaci cechują się przede wszystkim impulsywnością oraz nieprzestrzeganiem przyjętych, pozytywnych norm społecznych typowych dla danego otoczenia. Ponad to, osoby takie cechuje także brak empatii czy troski o drugiego człowieka.

Socjopata traktuje ludzi przedmiotowo i wykorzystuje ich do swoich celów. Nie odczuwa z tego powodu ani wstydu, ani poczucia winy czy wyrzutów sumienia. Socjopaci nie przywiązują się także do innych oraz nie nawiązują trwałych relacji.

Socjopata w związku

Utrzymanie relacji z socjopatą jest bardzo trudne. Trzeba wówczas być przygotowanym na nagły wybuch złości takiej osoby, jej manipulacje czy reagowanie siłą. Z socjopatą lepiej nie zadzierać, ani pokazywać, że się go boimy. Najlepiej jest się trzymać na dystans i robić swoje.

W pierwszej fazie znajomości socjopata to jedna z najbardziej czarujących osób. Wie, co i kiedy powiedzieć oraz sprawia wrażenie niezwykle zainteresowanego. Szuka osób spragnionych miłości, które będzie mógł zdominować. Kobiety niezależne traktuje jak zagrożenie.

Emocjonalny socjopata w jednej chwili kocha, w kolejnej może nienawidzić. Życie z nim/nią jest niepewne i niestabilne. Ten typ o wszystko obwinia innych, nigdy siebie.

Socjopata – jak postępować?

Kiedy wiesz, że masz w swoim otoczeniu psychopatę, lepiej nie wchodź z nim w utarczki słowne i go nie prowokuj. Sprowokowany może być jeszcze bardziej agresywny. Najlepiej jest robić swoje i zniknąć z jego pola widzenia.

W relacji z socjopatą trzeba być przygotowanym na jego wybuchy gniewu, ataki złości oraz próby manipulacji. Częstym zjawiskiem jest także nagła zmiana zachowania.

Socjopata – leczenie

Psychologowie twierdzą, że socjopatów nie należy się bać, jednak ich zaburzenie wymaga specjalistycznej terapii. Socjopaci bardzo niechętnie sięgają po pomoc. Trudno jest ich namówić do udziału w terapii. Najlepsza forma terapii dla socjopatów to treningi umiejętności społecznych. Tego typu zajęcia mają za zadanie nauczyć socjopatę przestrzegania norm społecznych.

Zobacz także: Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów