Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka…Czym jest socjofobia?

Hanna Skowron 26.07.2018
Socjofobia - jak sie objawia
Fotografia: Shutterstock

Nie lubisz ludzi, nie chcesz spędzać czasu w ich towarzystwie i najlepiej czujesz się jako samotnik, z dala od wszystkich. Na myśl o wyjściu z domu i kontakcie z innymi odczuwasz irytację i lęk – na tyle silny, że musisz zmuszać się do wyjścia i interakcji z innymi? To może być socjofobia.

Socjofobia (inaczej fobia społeczna, nerwica społeczna, fobia socjalna, lęk społeczny) to zaburzenie psychiczne, w którym chory odczuwa strach przed różnymi ekspozycjami społecznymi. Skutkuje to cierpieniem psychicznym, a w konsekwencji wycofaniem z życia społecznego i ryzykiem różnych powikłań (m.in. depresja, nałogi, choroby układu krążenia). Socjofobia jest rozpoznawalna u prawie 10% społeczeństwa, co sprawia, że bywa określana jako choroba cywilizacyjna. Warto podkreślić, że rozwój socjofobii może nastąpić już u dzieci, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie nietypowe zachowania swoich pociech.

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Jakie objawy powoduje socjofobia?

Fobia społeczna daje szereg charakterystycznych objawów. Do najczęstszych należą – obok strachu związanego z sytuacjami społecznymi oraz odczuwaniem potrzeby unikania kontaktu z innymi osobami – objawy somatyczne, takie jak:

  • wysokie tętno i ciśnienie tętnicze krwi
  • kołatania serca
  • duszności
  • czerwienienie się
  • drżenie mięśni rąk i nóg
  • potliwość
  • zaburzenia mowy
  • nudności czy bóle brzucha.

Objawy narastają w wielu sytuacjach, np. podczas wystąpień publicznych, rozmowy z obcą osobą, pracy w gronie innych ludzi itp. Osoba cierpiąca na socjofobię obawia się wówczas ośmieszenia i kompromitacji, a jej obawy potęgują napięcie i występowanie objawów somatycznych.

Świadomość tego budzi u osoby cierpiącej na fobię społeczną nasilenie lęku, choć najczęściej zdaje ona sobie sprawę, że jej obawy przed innymi ludźmi nie są zasadne. Mimo to nie potrafi zapanować nad strachem, a chęć zatuszowania objawów zdenerwowania jeszcze bardziej nasila u niej lęk.

W konsekwencji osoba z socjofobią stroni od wszelkich kontaktów społecznych, które mogą wywołać przykre doświadczenia. W niektórych przypadkach wycofanie społeczne może sprzyjać rozwojowi depresji oraz zwiększa ryzyko uzależnień.

Przyczyny fobii społecznej

Jak dotąd nie udało się ustalić neurologicznej przyczyny występowania zaburzeń związanych z fobią społeczną. Według jednej z hipotez socjofobia jest wynikiem zaburzeń w metabolizmie dopaminy. Obok czynników osobowościowych (introwertyzm, niska samoocena, duża wrażliwość emocjonalna, perfekcjonizm, skłonność do wahań nastroju) wskazuje się także na uwarunkowania środowiskowe.

Negatywne doświadczenia społeczne (zwłaszcza relacje w rodzinie i grupie rówieśniczej) mogą wpływać na rozwój socjofobii i nasilenie objawów nerwicowych.

Socjofobia – jak leczyć?

Metody leczenia socjofobii dobiera się w zależności od wieku i potrzeb osoby cierpiącej, występujących objawów oraz możliwych przyczyn zaburzeń. Zalecana jest zwłaszcza psychoterapia: zarówno indywidualna, jak i grupowa.

Należy pamiętać, że istnieje wiele różnych metod terapeutycznych. W przypadku socjofobii zaleca się zwłaszcza metody poznawczo-behawioralne. Skuteczne w leczeniu objawów socjofobii są również medykamenty. Zwykle stosuje się leki anksjolityczne i antydepresyjne. Farmakoterapia może trwać wiele miesięcy. Dobór leków ustala lekarz psychiatra.

Zobacz także: Androfobia – lęk przed mężczyznami. Jak się objawia?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów