Smutek – co robić, kiedy nie chce odpuścić?

Smutek – co robić, kiedy nie chce odpuścić?
Fotografia: Shutterstock

Uczucie smutku czasami dopada każdego. To jedna z podstawowych emocji, pojawiająca się w różnych, trudnych bądź przykrych sytuacjach. Jak pokonać smutek?

Smutek czasami dopada każdego z nas i nie można, a nawet nie powinno się przed nim uciekać. Gorszy dzień bądź cięższy okres w pracy negatywnie wpływają na psychikę człowieka. O ile smutek sam w sobie jest odczuciem całkowicie normalnym, o tyle przygnębienie utrzymujące się przez długi czas może niepokoić, a nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych. Jak radzić sobie z nieustającym smutkiem?

Zobacz także: Czujesz, że twój organizm jest przeciążony? Dostarcz mu tryptofan

Smutek – czym jest?

Smutek to stan emocjonalnego bólu o mniejszym lub większym nasileniu. Może być on związany z przykrą sytuacja, rozstaniem, rozczarowaniem czy rozpaczą wywołaną śmiercią bliskiej osoby. Smutek może sprawić, że osoba, która go doświadcza, stanie się cicha i wycofana oraz nie będzie miała ochoty na kontakty towarzyskie.

Każdy człowiek odczuwa smutek. Ma to związek z różnymi sytuacjami w jego życiu, a smutek obok radości jest jedną z najczęściej odczuwanych emocji. Kiedy jednak smutek przekształca się w długotrwałe przygnębienie, może doprowadzić do takich poważnych chorób natury psychologicznej, jak depresja.

Smutek – jakie są jego przyczyny?

Smutek to częsta i typowa reakcja organizmu na trudne sytuacje oraz na choroby. Ten stan emocjonalny może być spowodowany stresem w pracy, który prowadzi do przeciążenia. Innym powodem smutku mogą być problemy w związku bądź toksyczne relacje z innymi osobami.

Uczucie smutku nie pojawia się bez powodu. Może być ono bodźcem do działania i informacją dla danej osoby, że jej styl życia nie daje satysfakcji, a potrzeby nie zostają zaspokojone.

Kiedy dana osoba nie wie, co jest powodem jej smutku, warto aby spróbowała chwilę zastanowić się nad tym uczuciem, kiedy ono już ją dopadnie. Z braku czasu niektóre problemy zostają zepchnięte do podświadomości i dają o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie.

Smutek to jedna z najważniejszych emocji i nie da się od niego uciec. Podobnie, jak radość, smutek też jest po to, aby go odczuwać i stanowi swoistą równoważnię dla chwil szczęścia i zadowolenia.

Zobacz także: Jesteś ciągle przygnębiona? To może być niedobór serotoniny!

Smutek a depresja

Smutek czasami dopada każdego, jednak kiedy utrzymuje się przez długi czas, może być oznaką problemów psychologicznych takich, jak depresja. Smutek pojawia się z różnym nasileniem, co za tym idzie może objawiać się zarówno gorszym samopoczuciem, jak i pojawieniem się objawów psychosomatycznych.

Wraz ze smutkiem może pojawić się:

  • brak apetytu
  • apatia
  • brak energii
  • ciągłe zmęczenie
  • niezidentyfikowane bóle
  • spowolnione ruchy

W takiej sytuacji należy skonsultować się z psychologiem bądź psychiatrą. Może to być oznaka poważnych zaburzeń natury psychologicznej.

Smutek – jak sobie z nim radzić?

Smutek jest jedną z podstawowych emocji i czasami po prostu należy go odczuwać. Kiedy jest spowodowany pracą i przeciążeniem organizmu, dobrym sposobem na poprawienie sobie humoru może być fitness bądź techniki relaksacyjne. Joga pozwoli umysłowi się wyciszyć, zrelaksować i poprawić samopoczucie.

Jeśli smutek utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować się ze specjalistą. Psycholog lub psychiatra pomoże w ustaleniu prawdziwych przyczyn złego samopoczucia i wskaże odpowiedni sposób leczenia. Kiedy smutek jest tylko objawem poważnego schorzenia, skuteczna może okazać się psychoterapia.

Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów