Samodyscyplina - jak się jej nauczyć? Poznaj sprawdzone triki!

kobieta
Fotografia: Shutterstock

Samodyscyplina to systematyczne działanie mające doprowadzić nas do wytyczonego celu. Jest ono niezależne od warunków zewnętrznych i naszego nastroju. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób ćwiczyć samodyscyplinę.

Samodyscyplina wymaga silnego charakteru, konsekwencji i pewności siebie, by wyrobić sobie długotrwałe nawyki. Niektórzy mają większe, a niektórzy mniejsze predyspozycje do wprowadzenia samodyscypliny w nasze życie. Jednak można nad nią pracować za pomocą sprawdzonych sposobów.

Samodyscyplina - jak ją wyćwiczyć?

Samodyscyplina wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Wymaga to ciągłej samokontroli i wytrwałości. Zachowania te nie zawsze sprawiają nam przyjemność, jednak wykonujemy je, bo są pożyteczne i prowadzą nas we właściwym kierunku.

Samodyscyplina nie daje natychmiastowych efektów, jednak daje największe nagrody. Narzuca rezygnację z natychmiastowej satysfakcji. 

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Do wyćwiczenia samodyscypliny niezbędne będzie zaplanowanie swojego działania oraz wyznaczenie ilości czasu, który mamy wykorzystać na wykonywanie tych zadań. Następnie pozbądź się pokus, które mogłyby utrudnić ci wykonywanie zamierzonych działań.

Nawet gdy masz zwątpienie, pamiętaj o tym, że wytrwałość popłaca. W gorszych chwilach lepiej zrobić sobie przerwę niż całkowicie rezygnować z wykonywania danego planu. Nie obwiniaj się wtedy za wpadki, bądź dla siebie łagodny.

Warto też znaleźć mentora lub kogoś, kto cię wesprze w wykonywaniu swojego planu działania. Takie osoby mogą cię sprowadzić na właściwe tory w momentach słabości.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów