Psychoterratica to nowa choroba, na którą cierpi wiele osób. Możliwe, że już na nią chorujesz!

Julita Buczek 04.03.2019
Psychoterratica poważna choroba
Fotografia: Instagram @candyappple

To poważna choroba, która może zrujnować twoje zdrowie psychiczne. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

Nie od dziś wiadomo, że całkowite odcięcie człowieka od natury niezbyt dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie chodzi tylko o wpływ na nasz zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Tego typu choroby nie miały konkretnej nazwy, aż do 2000 roku, kiedy to profesor z Australii (Glenn Albracht) stworzył termin psychoterratica.

Zobacz także: Sprawdź, czy cierpisz na Taijin Kyofusho. To bardzo poważna choroba!

Psychoterratica - co to za choroba?

Psychoterratica oznacza traumę wywołaną tęsknotą za naturą. Poważny temat walki z nową chorobą podjęła również Julia Plevin w swojej nowej publikacji na ten temat ("The Healing Magic of Forest Bathing"). Julia postanowiła zbadać coraz częściej występujące zjawisko. Jak zauważyła, szare budynki (szczególnie w dużych miastach) wywołują w wielu osobach uczucie lęku oraz stany depresyjne. Wtedy postanowiła sprawdzić, czy regularne spacery po lesie pozytywnie wpłyną na jej psychikę. Previn wierzy, że leśne wędrówki pomogły jej oraz jej psychice. Postanowiła popularyzować ten rodzaj terapii, zakładając "San Francisco Forest Bathing Club", czyli klub leśnych kąpieli. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, ponieważ w ciągu kilku miesięcy do jej programu zapisało się ponad 500 osób.

Jak się okazało, Julia nie wymyśliła nic nowego, chodzenie po lesie w celach poprawy naszego zdrowia psychicznego zostało wymyślone w Japonii w 1982 roku. To właśnie wtedy wśród obywateli promowany był program "Shinrin Yoku". Wielu lekarzy twierdzi również, że leśne wędrówki mają pomóc w walce z rakiem. Profesor Qing Li z Nippon Medical School w Tokio postanowił przeprowadzić nawet eksperyment na próbie 12 mężczyzn, który pokazał, że komórki układu odpornościowego lepiej radzą sobie z nowotworami u osób, które regularnie odbywały spacery po lesie. W Japonii zaczęły powstawać nawet specjalne ścieżki, które miały ułatwić kontakt z naturą. W całym kraju jest już ich 62!

Lubisz spacerować po lesie?

Zobacz także: Za stały meldunek w tym włoskim mieście zapłacą ci 3 tysiące euro!

smutna kobieta cierpiąca na depresję
Rozwiąż quiz

Czujesz smutek i bezradność? Rozwiąż test Becka i sprawdź, czy masz depresję

smutna kobieta cierpiąca na depresję

1. Odczuwasz smutek i przygnębienie?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów