Psychoterapia – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Sylwia Kropiewnicka 11.01.2019
Psychoterapia
Fotografia: Shutterstock

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń, nieprawidłowości i schorzeń ludzkiej psychiki. W zależności od potrzeb, stosuje się różne jej rodzaje i metody. Na czym dokładnie polega?

Zaburzeń psychicznych jest bardzo wiele i są bardzo różne. Pacjenci nie są w stanie poradzić sobie z nimi sami i w tym celu decydują się na psychoterapię. Ten rodzaj leczenia służy poprawie zdrowia psychicznego. Niektórzy chorzy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, a dzięki terapii uczą się normalnie żyć. Na czym dokładnie polega psychoterapia?

Zobacz także: Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Psychoterapia – co to?

Psychoterapia polega na stosowaniu metod psychologicznych, głównie tych opartych o regularny kontakt międzyludzki. Celem tego jest pomoc osobom, które zmagają się z różnorodnymi problemami natury psychologicznej. Jest to zespół metod, których zadaniem jest leczenie różnych problemów natury psychologicznej. Terapia obejmuje cykl spotkań osoby chorej z terapeutą. Zajęcia te mogą odbywać się indywidualnie lub w większej grupie.

Psychoterapię mogą prowadzić jedynie specjaliści w tej dziedzinie – psycholodzy i psychiatrzy. W szczególnie trudnych przypadkach, psychoterapia może być jedynie dodatkiem do leczenia farmakologicznego.

W zależności od problemu oraz jego stopnia nasilenia, stosowane są różne metody i rodzaje terapii. Wszystkie łączy jednak jeden cel, którym jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem

Psychoterapia – dla kogo?

Psychoterapia to metoda leczenia osób cierpiących na takie zaburzenia, jak depresja, nerwica, lęki i fobie czy zaburzenia odżywiania. Na psychoterapię zapisują się także osoby po niedawno przebytej traumie, z którą sami nie są w stanie sobie poradzić.

Psychoterapia leczy psychikę człowieka, ale również neutralizuje objawy somatyczne. Co zaskakujące, psychoterapia jest także pomocna w leczeniu takich chorób, jak migrena, astma, alergia czy nawet choroby układu krążenia.

Psychoterapia – metody

Technik i form psychoterapeutycznych jest bardzo dużo. Są one często oparte o skrajnie różne rozumienie etyki, psychologii oraz metod pracy.

W odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, które jest zorientowane na metody medyczne i leki,  psychoterapia stosuje metody psychologiczne. Medycyna i psychoterapia mogą się jednak nawzajem uzupełniać.

Najpopularniejszymi metodami psychoterapii są:

Psychoterapia – na czym polega?

To, jak wygląda psychoterapia, zależy od jej konkretnego rodzaju. Istnienie wielu nurtów tej dziedziny pozwala na odpowiednie dopasowanie jej do problemu pacjenta. Różne metody psychoterapii charakteryzują się różnym podejściem do problemu.

Przykładowe rodzaje psychoterapii:

Według założeń tego rodzaju psychoterapii, każda osoba ma zasadniczy wpływ na swój los. Wystarczy wsparcie terapeuty, aby człowiek był zdolny sam znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. W ramach tego rodzaju terapii możliwa jest konstruktywna praca z problemami o różnym podłożu.

Jest to jedna z najpopularniejszych i najlepiej zbadanych pod kątem skuteczności metod. Opiera się ona na założeniu, że zaburzenia w zachowaniu są efektem wyuczonych reakcji pacjenta na różne bodźce. Z kolei celem tej terapii jest oduczenie chorego nieprawidłowych reakcji przy jednoczesnym wypracowanie nowych i zmianie sposobu myślenia.

  • Terapia humanistyczna

Zakłada ona, że w każdym człowieku drzemie ogromny potencjał. Należy go wykorzystywać do samorozwoju. Każdy chory traktowany jest podmiotowo i z ogromnym zrozumieniem. Ten rodzaj terapii bazuje na przeświadczeniu, że chory stosuje nieodpowiednie normy i wartości, które kłócą się z jego prawdziwymi potrzebami i jest to głównym powodem jego problemów.

Zobacz także: Blue Monday - prawda czy mit? Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zdrowie fizyczne jest równie ważne, co psychiczne. Które produkty spożywcze ochronią cię przed rakiem?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów