Psycholodzy biją na alarm! Długie scrollowanie w sieci rujnuje naszą psychikę

scrollowanie telefonu
Fotografia: Shutterstock

Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu odechce ci się namiętnie scrollować social media.

Od początku pandemii koronawirusa notuje się gwałtowny wzrost zainteresowaniem mediami społecznościowymi. Jak twierdzą specjaliści, spędzamy znacznie więcej czasu na Facebooku. Twitterze czy Instagramie, co może mieć negatywny wpływ na naszą psychikę. Zdaniem psychologów ciągłe scollowanie może przyczynić się do poważnych problemów, takich jak wyczerpanie. Poznajcie szczegóły.

Wpływ ciągłego scrollowania na psychikę

Statystyki mówią same za siebie. Facebook od marca 2020 r. zanotował wzrost na swoich platformach WhatsApp i Instagram aż o 70 proc.! Nasza wzmożona aktywność w mediach społecznościowych od czasu wybuchu pandemii koronawirusa może wiązać się niestety z ogromnymi konsekwencjami dotyczącymi naszego zdrowia psychicznego.

Ciągłe scrollowanie w poszukiwaniu kolejnych niepokojących wieści stało się tak popularnym zjawiskiem, że doczekało się już swojej nazwy. Tzw. doomsurfing (czy też doomscrolling), czyli namiętne przewijanie negatywnych informacji, ma nam dać poczucie, że jesteśmy na bieżąco (tzw. FOMO). Jednak w rzeczywistości powoduje uczucie przytłoczenia i wyczerpania, a także utrudnia zaśnięcie.

Bieżący rok to maraton. Próba sprintu to tylko wypalenie i pogorszenie zdrowia psychicznego. Pośród całego cierpienia, izolacji i zniszczeń, które wystąpiły w ciągu ostatnich miesięcy, nie warto co noc serwować sobie dodatkowej dawki Twittera - pisze autorka portalu wired.com, Angela Watercutte.

Osobom, które zauważają u siebie te symptomy, psycholodzy radzą zrobić odwyk od mediów społecznościowych.

Twoja fryzura mówi o tobie więcej niż myślisz! Sprawdź to.

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów