Psycholodzy zbadali, dlaczego używamy takich, a nie innych filtrów na Instagramie

Martyna Kraus 19.08.2016
Instagram - badania użytkowników
Fotografia: Pixabay

Wyniki są zarówno zaskakujące, jak i bardzo smutne. 

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i w Vermont postanowili połączyć swoje siły, aby zbadać zależność między symptomami depresji, a filtrami, jakich używamy na Instagramie. Jak informuje portal Dailymail.co.uk, specjaliści przebadali 43 950 zdjęć z 166 kont na Instagramie.

Zespół analizował kolory użyte na zdjęciach, nasycenie barw, naświetlenie, a także obecność ludzi na zdjęciach oraz ich liczbę. Dowiedziono, że osoby cierpiące z powodu stanów depresyjnych częściej publikują zdjęcia w kolorze niebieskim i szarym. Ich fotografie są ciemniejsze, mają więcej kontrastu, a najpopularniejszym filtrem jest Inkwell. Co ciekawe, zdjęcia osób z zagrożonych depresją były także znacznie częściej komentowane.

Filtr prawdę ci powie

Przeanalizowano także fotografie publikowane przez osoby bez żadnych zaburzeń psychicznych. Ich ulubionym filtrem okazała się Valencia. Zdjęcia miały więcej intensywnych barw, a pod nimi widniały raczej lajki niż komentarze. Amerykańscy badacze zauważyli również, że osoby, które leczyły się na depresje, nie używały w ogóle żadnych filtrów. Okazało się także, że podatni na depresję ludzie zdecydowanie częściej publikowali selfie lub zdjęcia, na których widoczne były twarze. Nie wrzucali jednak do sieci zdjęć przedstawiających większe grupy ludzi - na ich profilach pojawiały się raczej pary lub garstka osób.

Mniejsza ilość twarzy widocznych na zdjęciach może być potwierdzeniem stanów depresyjnych, ponieważ cierpiący na depresję ludzie stronią od kontaktów towarzyskich. Obracają się raczej wśród małego grona zaufanych przyjaciół – tłumaczy jeden z badaczy w rozmowie z Dailymail.co.uk.

Naukowcy wierzą, że media społecznościowe mogą być prawdziwą kopalnią wiedzy na temat kondycji psychicznej obecnego pokolenia. Zdecydowali się na przeprowadzenie badań, ponieważ są przekonani, że dzięki ich wynikom będzie można szbciej zapobiegać rozwojowi depresji. W świecie, w którym nieustannie jesteśmy narażeni na stres, żyjemy pod ciągła presją i często w samotności, choroba ta wkrótce może stać się cywilizacyjną. Im lepiej poznamy przyczyny depresji, tym łatwiej będzie nam w porę pomóc borykającym się z nią osobom. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów