Na myśl o weekendzie wpadasz w panikę? Możesz cierpieć na WAS!

Magdalena Barszczak 18.04.2019
stres w weekend
Fotografia: Shutterstock

"Jak spędziłeś weekend"? - jeśli pierwszą twoją reakcją na to pytanie jest chęć ucieczki, wiedz, że coś jest nie tak.

Odliczamy dni do weekendu, ale kiedy nadchodzi, nie wiemy, co ze sobą zrobić. Jeśli to uczucie nie jest ci obce, być może cierpisz na WAS. "Weekend anxiety syndrom", czyli syndrom stresu weekendowego wcale nie jest tak odosobniony, jak się wydaje.

Zobacz także: Tylko 1 osoba na milion cierpi na syndrom śpiącej królewny. On niszczy życie!

Na myśl o weekendzie jesteś przerażony? To może być WAS!

Ciężko pracowałeś cały tydzień i czułeś, że piątek nigdy nie nadejdzie. Masz 48 godzin, które musisz dobrze wykorzystać. Odpoczynek w domu, spotkanie ze znajomymi, wycieczka rowerem za miasto czy wizyta w muzeum - możliwości jest tak wiele. Przydałoby się jeszcze posprzątać i ugotować obiad. Niestety, od ogromu opcji boli głowa, a czas nie jest z gumy.

Zobacz także: Już w weekend stresujesz się na myśl o pracy? To może być syndrom poniedziałku!

Jeśli zamiast radości z powodu weekendu odczuwasz stres i przygnębienie, być może cierpisz na WAS, czyli syndrom stresu weekendowego. Choć nie jest to oficjalny termin medyczny, dotyczy wielu osób, które odczuwają lęk i niepokój na myśl o dniach wolnych.

Dlaczego ktoś miałby denerwować się weekendem - spytacie? Chodzi o zadręczanie się faktem, że nie robimy w danej chwili tego, co chcemy lub powinniśmy.

Ludzie ciężko pracują, więc odczuwają presję, aby uczynić weekend doskonałym - wyjaśnia w rozmowie z vice.com Catherine Cook-Cottone z Uniwersytetu w Buffalo, specjalizująca się w zaburzeniach psychospołecznych.

Syndrom ten częściej dotyka pracoholików, czyli osoby, które lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Ogrom czasu wolnego i brak planów może wybić je z rytmu. Jak zatem sobie radzić z WAS? Specjaliści podkreślają, aby przyjemności dozować sobie również w tygodniu. W ten sposób nie będziemy czuli presji, że musimy wszystko zrobić w weekend.

Zobacz także: Naukowcy zbadali, ile wolnego czasu dziennie potrzeba nam do osiągnięcia szczęścia

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Niektóre produkty spożywcze mają zbawienne działanie dla naszego organizmu. Poznajcie 5 takich, których stosowanie może zapobiegać nowotworom!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów