Objawy depresji u mężczyzn często są lekceważone. Jak rozpoznać męską depresję?

mężczyzna w depresji
Fotografia: East News

Objawy depresji u mężczyzn różnią się od oznak zaburzeń nastroju u kobiet. Mężczyzna tłumi emocje i rzadziej przyznaje się do tego, że coś go trapi. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze oznaki męskiej depresji i jak ją leczyć.

Objawy depresji u mężczyzn bywają lekceważone. Męska depresja często jest trudniejsza do rozpoznania niż jej kobiecy odpowiednik. Panowie rzadziej przyznają się do choroby. Mogą się wstydzić tego, że brak im motywacji i energii do działania. Im wcześniej zdiagnozuje się depresję, tym lepiej, ponieważ można wdrożyć skuteczne leczenie. Zobacz, jakie są pierwsze oznaki depresji u mężczyzn.

Zobacz także: Depresja u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Pierwsze oznaki depresji u mężczyzn

Jak rozpoznać depresję u mężczyzny? Diagnoza męskiej depresji to trudne zadanie. Mężczyźni rzadziej skarżą się na gorszy nastrój. Nie chcą się przyznać do słabości w obawie, że zostaną uznani za niemęskich. Panowie rzadziej sięgają też po pomoc. Trudno im przyznać się przed sobą, a co dopiero przed lekarzem, że są chorzy. Objawy depresji u mężczyzn są nieco inne niż w przypadku kobiet. Warto je poznać, żeby móc porozmawiać z partnerem czy mężem o tym, co go trapi i umówić go do specjalisty.

Pierwsze objawy depresji u mężczyzn to często:

Objawy depresji u mężczyzn - jak wygląda męska depresja?

Czym objawia się depresja u mężczyzn? Panowie rzadko rozmawiają o uczuciach, nie potrafią się nimi dzielić. Przyzwyczajeni są tłumić emocje. Bardzo trudno przyznać im się do własnych problemów i sięgnąć po pomoc. Dlatego nie powiedzą wprost, że coś ich trapi. Mężczyzna z depresją ma problem z zasypianiem lub spać zbyt długo. Na ogół towarzyski - może unikać kontaktów i spotkań poza domem.

Często gołym okiem da się zauważyć jego obniżony nastrój i drażliwość. O objawach depresji u mężczyzn może świadczyć także nadużywanie alkoholu czy narkotyków. Chory próbuje w ten sposób poradzić sobie z gorszym nastrojem, a w efekcie tylko go potęguje. Inną oznaką męskiej depresji jest uzależnienie od internetu czy cyberseksu.

Objawy depresji u mężczyzn to:

 • problemy z pamięcią
 • napięcie
 • niepokój
 • brak apetytu
 • niemożność odczuwania przyjemności
 • niechęć do podejmowania aktywności seksualnej
 • uzależnienia
 • niezdecydowanie
 • myśli samobójcze

Oznaki depresji u mężczyzn mogą przyjmować również postać chorób somatycznych. Długotrwałe tłumienie emocji może skutkować chorobami układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, dolegliwościami bólowymi czy brakiem odporności.

Przyczyny depresji u mężczyzn

Co powoduje męską depresję? Bardzo często przyczyną depresji u mężczyzn są niepowodzenia w sferze zawodowej.

W grę wchodzi:

 • zmęczenie i przeciążenie pracą,
 • brak możliwości wzięcia urlopu,
 • nagła utrata pracy,
 • degradacja na niższe stanowisko,
 • brak awansu,
 • wypalenie zawodowe.

Innym powodem depresji u mężczyzn są nierozwiązane konflikty w związku małżeńskim lub partnerskim, rozstanie, ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby czy kryzys wieku średniego.

Mężczyźni próbują walczyć z depresją, sięgając po alkohol, narkotyki, środki uspokajające lub nasenne, gry komputerowe czy hazard - wszystko to, co choć na chwilę wyciągnie ich z "dołka". Niestety, podjęte próby nie skutkują, ponieważ depresja to choroba i należy ją odpowiednio leczyć.

Jak leczyć depresję u mężczyzn?

Depresja u mężczyzn jak każda inna choroba wymaga leczenia. Chory powinien zaakceptować fakt, że ma problem i sięgnąć po pomoc lekarza lub terapeuty. Depresja - psycholog czy psychiatra okaże się lepszym rozwiązaniem? Najpierw warto wybrać się do psychoterapeuty, który pomoże za pomocą rozmowy odkryć, co kryje się za przykrymi objawami męskiej depresji.

Czasem taka metoda nie wystarczy i w leczeniu depresji trzeba zastosować leki. Psychiatra zazwyczaj przepisuje tzw. antydepresanty, leki psychotropowe, dostępne tylko na receptę. W leczeniu depresji bardzo ważna jest pomoc bliskich, dlatego warto rozmawiać z partnerem, zasugerować mu odwiedzenie odpowiedniego specjalisty, a podczas terapii okazać wsparcie.

Zobacz także: Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować?

smutna kobieta cierpiąca na depresję
Rozwiąż quiz

Czujesz smutek i bezradność? Rozwiąż test Becka i sprawdź, czy masz depresję

smutna kobieta cierpiąca na depresję

1. Odczuwasz smutek i przygnębienie?

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów