Przełączasz drzemki zamiast od razu wstać z łóżka? W ten sposób rujnujesz swoje zdrowie

Sen
Fotografia: Shutterstock

Natychmiast zmień swoje przyzwyczajenia!

Masz trudności z przebudzeniem się? Ustawiasz w swoim telefonie przynajmniej kilka drzemek zanim wstaniesz z łóżka? Naukowcy twierdzą, że to może boleśnie odbić się na twoim zdrowiu. Poznaj szczegółowe wyniki badań.

Zobacz także: Lista produktów powodujących senność

Dlaczego nie powinno się przełączać drzemek?

Eksperci ds. snu ze Sleep Clinic Services do swojego eksperymentu zaprosili 2 tysiące Brytyjczyków, aby przeanalizować ich sen i zbadać reakcję ich organizmów na krótkie drzemki.

Badacze odkryli, że zaraz po gwałtownym przebudzeniu jesteśmy narażeni na zjawisko "sleep inertia" powodujące gorsze funkcjonowanie intelektualne i emocjonalne nawet przez 4 godziny po wstaniu z łóżka. Nie można mylić go z niewyspaniem, które odczuwamy po zbyt krótkim śnie przez 15-30 minut po przebudzeniu.

Okazuje się, że po wciśnięciu przycisku drzemki, uwalniają się hormony odpowiedzialne za sen. Zaś pobudka po około 10 minutach powoduje nagłą produkcję kortyzolu. Te nagłe zmiany całkowicie zaburzają pracę organizmu. Ma to negatywny wpływ nie tylko na układ hormonalny i nerwowy, ale też na nasze samopoczucie. Przez to czujemy się zmęczeni i mamy problemy z koncentracją.

Następnym razem, zamiast przestawiać budzik w nieskończoność, postaraj się wstać zaraz po usłyszeniu pierwszego alarmu!

Zobacz także: Sny, których lepiej nie ignorować

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów