Prohibicja - czym jest, kiedy ją wymyślono i co ma na celu?

prohibicja
Fotografia: Shutterstock

Prohibicja to termin oznaczający całkowity lub częściowy zakaz sprzedaży alkoholu. Historia tego pojęcia sięga pierwszej połowy XX wieku. Wprowadzono je w USA w 1920 roku w ramach 18. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Celem prohibicji była walka z przestępczością i alkoholizmem imigrantów.

Prohibicja jest pojęciem kojarzonym z Amerykańskim Towarzystwem Krzewienia Wstrzemięźliwości i Sufrażystek, które dążyło do uporania się z problemami rosnącego alkoholizmu i przestępczości w USA na początku XX wieku. Prohibicja ma swoje źródła w USA, jednak wprowadzano ją również w innych państwach takich jak Rosja czy Finlandia.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Prohibicja - czym jest?

Prohibicja w USA trwała od 1919 do 1933 roku w czasach Wielkiego Kryzysu, kiedy to Stany Zjednoczone zmagały się z wieloma problemami społecznymi. Zakaz sprzedaży alkoholu miał być sposobem na walkę z alkoholizmem. Niestety niósł on za sobą negatywne skutki.

Grupy mafijne działające w tamtych czasach obławiały się m.in. na nielegalnym rozprowadzaniu alkoholu, co niosło zgubne skutki dla rządu. W okresie prohibicji nastąpił też wyraźny wzrost wytwarzania alkoholu w domu. Wódka destylowana w domowych warunkach nierzadko była nazywana bimbrem.

Prohibicja była także wprowadzona także w innych państwach, m.in. w niektórych prowincjach Kanady, na Islandii, w Norwegii, w Finlandii, w Rosji. W Norwegii trwała 7 lat (1919-1926), w Rosji 9 (1914-1923), w Finlandii 12 lat (1919-1931), na Islandii 7 lat (1915-1922).

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Z którym znakiem zodiaku powinieneś się związać? Sprawdź, kto jest miłością twojego życia! 

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

1. W którym kwartale wypada data twoich urodzin?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów