Problemy ze snem. Czy wiesz, z czego mogą wynikać?

Sylwia Bagińska 16.08.2018
Problemy ze snem
Fotografia: shutterstock

Na problemy ze snem uskarża się wiele ludzi. Bezsenność, trudności z zaśnięciem, a także częste budzenie się w nocy i niewyspanie to niektóre zaburzenia snu, z którymi walczy coraz to więcej osób. Koniecznie sprawdź, jakie mogą być przyczyny kłopotów ze snem!

Problemy ze snem są bardzo często przez wiele osób lekceważone. Niewielka ilość osób jest świadoma jak bardzo ważny jest odpowiedni odpoczynek dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, że zaburzenia snu w wielu przypadkach są objawami poważnych chorób.

Zobacz także: Zespół lęku uogólnionego - czym jest?

Problemy ze snem – z czego mogą wynikać

Bezsenność to najczęściej diagnozowane zaburzenie snu. Przyczyn pojawienia się problemów ze snem jest bardzo dużo. Jednak warto pamiętać, że bezsenność może być objawem wielu poważnych chorób nie tylko nieprawidłowej higieny snu. Rozpoznanie czynnika, który powoduje wszelkie uciążliwości związane ze snem jest bardzo ważne – dzięki temu możliwe jest skuteczne leczenie bezsenności i innych zaburzeń snu.

Przyczyny problemów ze snem to między innymi:

 • Zespół chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia objawia się gównie ciągłym zmęczeniem fizycznym i psychicznym. Wyczerpanie nie ustępuje nawet po odpoczynku. Oprócz chronicznego zmęczenia, chorobie towarzyszą inne objawy: problemy ze snem, apatia, brak energii do jakiegokolwiek działania.

W niektórych przypadkach chorzy skarzą się także na ból głowy, gardła, mięśni, stawów, a także ból klatki piersiowej i brzucha. U niektórych pacjentów pojawiają się także zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Za wystąpienie zespołu chronicznego zmęczenia odpowiedzialny jest między innymi: stres, życie w ciągłej presji, nieprawidłowa dieta.

 • Nieodpowiednia higiena snu

W wielu przypadkach za problemu ze snem odpowiedzialna jest nieprawidłowa higiena snu. Jeśli chcesz szybko zasnąć i zapewnić organizmowi odpowiedni odpoczynek, koniecznie musisz przeanalizować swój proces zasypiania i w razie wystąpienia złych nawyków – zmienić je.

Jedną z podstawowych zasad prawidłowej higieny snu to warunki w sypialni, które pozwalają odprężyć się i wyciszyć.

Odpowiednia higiena snu – o czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Kilkanaście minut przed snem pamiętaj, żeby wywietrzyć sypialnie.
 2. Wyłącz telefon komórkowy.
 3. Przed snem wstrzymaj się z posiłkiem – kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona około 2-3 godzin przed zaśnięciem.
 4. Wyeliminuj światło naturalne.
 5. Unikaj rażących i ostrych kolorów w sypialni.
 • Nadciśnienie tętnicze

Jedną z chorób, która może wywoływać problemy ze snem jest nadciśnienie tętnicze. Gdy naczynia krwionośne zaczynają zarastać blaszkę miażdżycową – krew nie jest w stanie prawidłowo przepływać. Oprócz kłopotów ze snem mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy, a w niektórych przypadkach duszności.

 • Menopauza

Bardzo często problemy ze snem pojawiają się u kobiet w trakcie i po menopauzie. W tym przypadku lekarz specjalista powinien rozpocząć kuracje hormonalną.

 • Przewlekłe choroby płuc

Przewlekłe choroby płuc np. astma mogą powodować napady duszności, które w wielu przypadkach pojawiają się w nocy. Warto też wspomnieć, że POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) powoduje spłycenie snu, a także jego skrócenie.

 • Choroby psychiczne

Problemy ze snem bardzo często są jednym z objawów chorób i zaburzeń psychicznych (nerwica, schizofrenia, choroba dwubiegunowa). Głównym symptomem np. depresji jest bezsenność.

 • Stres

Za problemy z zasypianiem może być także odpowiedzialny stres, silne przeżycie szoku emocjonalnego, np. śmierć bliskiej osoby, ciągły niepokój, stany lękowe. Bardzo często takim stanom towarzyszą też inne objawy -  problemy z pamięcią i koncentracją, wyczerpanie.

 • Używki i alkohol

Problemy ze snem mogą być też spowodowane używkami. Nie zaleca się pić wieczorem napojów energetyzujących, Yerba Mate, kawy, czy mocnej herbaty.

Do kłopotów ze snem mogą przyczynić się także niektóre leki, np. antydepresanty, czy tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz także: Dorosłe dzieci alkoholików nie potrafią ufać i budować związków. Czym jest syndrom DDA i jak wygląda terapia?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów