Po czym poznać, że nasz rozmówca czuje się niekomfortowo? Zdradzą go te sygnały

Katarzyna Leszczyńska 27.12.2017
Po czym poznać, że nasz rozmówca czuje się niekomfortowo?
Fotografia: pixabay.com

W takiej sytuacji lepiej zakończyć rozmowę. 

Czasami wydawać nam się może, że nasz rozmówca czuje się dobrze w naszym towarzystwie. Gdy jednak mamy wrażenie, że druga osoba odczuwa komfort w naszej obecności, ona może myśleć coś całkiem innego. Nie da się czytać w cudzych myślach. Można jednak zdać sobie sprawę, że naszemu rozmówcy nie do końca odpowiada dyskusja z nami. Może to mieć podłoże w temacie rozmowy lub po prostu sposobie naszego mówienia. Wówczas rozmówca może przesyłać nam pewne znaki świadczące o jego samopoczuciu. Warto sobie zdać z nich sprawę, żeby dać mu nieco więcej przestrzeni.

Wzdryga się

Niekiedy, gdy powiemy coś niestosownego, nasz rozmówca może nerwowo wzdrygnąć swoim ciałem, zacząć się energicznie poruszać lub mrużyć oczy. Wówczas możemy być przekonani, że coś w naszych słowach lub zachowaniu mu nie odpowiada. Warto zdać sobie sprawę z tego, w którym momencie nabrał dystansu. Być może będziemy mogli przeprosić i sprawa zostanie załatwiona. Jeśli nie – warto doprowadzić tę rozmowę do końca.

Wycofuje się

Niekiedy, gdy coś nam przeszkadza, nawet nieświadomie możemy zacząć się wycofywać. Dlatego, gdy nasz rozmówca robi krok do tyłu, zaczyna krzyżować ręce i nogi, jakby stawał w obronie lub delikatnie się odwraca – może to być dla nas znak, że nie odpowiada mu rozmowa z nami.

Blokuje się przedmiotem

Oprócz zamykania się ramionami, może też blokować się jakimiś przedmiotami. Gdy się kuli i zasłania książką, torbą, kubkiem lub czymkolwiek innym, może to świadczyć, że nie czuje się dobrze w naszym towarzystwie. Wszystko dlatego, że chce stworzyć barierę pomiędzy sobą a nami.

Gdy rozmówca czuje się niekomfortowo, warto zakończyć dyskusję

Nerwowa gestykulacja i szybkie mówienie

Gdy się czegoś boimy lub zaczynamy się czuć nieswojo, staramy się jak najszybciej wybrnąć z tarapatów. Podobnie jest z człowiekiem, który prędko chce zakończyć dyskusję z kimś. Wówczas może zacząć mówić szybciej i nerwowo gestykulować, żeby jak najszybciej ewakuować się ze spotkania. Podobnie jest z nerwowym śmiechem i skrzypiącym głosem. Wszystko przez stres, który towarzyszy mu podczas rozmowy.

Patrzy w dal

Od dawna już wiadomo, że patrzenie na zegarek podczas rozmowy nie jest grzeczne, ponieważ wiąże się z chęcią zakończenia jej. Również inne znaki tego typu mogą świadczyć o podobnej rzeczy. Jednym z nich jest np. patrzenie w dal. Wówczas nasz rozmówca zaczyna myśleć o czymś innym i chce jak najszybciej opuścić nasze spotkanie, ponieważ nie czuje się komfortowo.

Zdawkowe odpowiedzi

Gdy my jesteśmy podekscytowani rozmową, możemy nie zauważyć, że nużymy lub irytujemy naszego rozmówcę. On wtedy, żeby jak najszybciej zmienić temat lub zakończyć spotkanie, może odpowiadać jednym słowem, żeby nie ciągnąć danego tematu.

Stosowanie adaptorów

W komunikacji niewerbalnej istnieje takie zjawisko jak adaptory. Wówczas nasz rozmówca może zacząć wykonywać gesty, które pomagają mu się opanować, jak np.: chwytanie się za wargę, skubanie ucha, zabawa kolczykiem. To może świadczyć, że czuje się niekomfortowo i chce jak najszybciej uciec lub zakończyć rozmowę na dany temat.

Czerwone uszy i swędzący nos

W uszach krew znajduje się zanim trafi do twarzy. To może być pierwsza oznaka, że nasz rozmówca się denerwuje. Czerwienienie się jest bowiem oznaką dyskomfortu. Podobnie jest ze swędzącym nosem. Gdy nasz rozmówca zaczyna się po nim drapać, może być zdenerwowany. Wszystko przez szybszy przepływ krwi. Gdy trafi do nosa, może wywołać swędzenie.

Po czym poznać, że nasz rozmówca czuje się niekomfortowo?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów