Boisz się, że twoja przyjaciółka jest dla ciebie toksyczna? Oto 4 znaki, że masz rację

Dwie przyjaciółki siedzą w kawiarni i robią sobie selfie ze śmiesznymi minami
Fotografia: Shutterstock

Przyjaźń powinna być szczera i sprawiać nam radość. Czasami jednak może być toksyczna. Oto 4 znaki, że twoja przyjaciółka ci szkodzi.

Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych więzi, jaka może łączyć ludzi. To właśnie dzięki naszym przyjaciołom możemy komuś zaufać, zwierzyć się i być w pełni sobą! Chyba, że nie jest to prawdziwa i szczera przyjaźń. Wtedy tkwienie w takiej relacji może mieć dla nas nieprzyjemne skutki. Coś takiego nazywamy toksyczną przyjaźnią. Oznacza bowiem, że zamiast podtrzymywać nas na duchu, przyjaciel wyłącznie ściąga nas w dół. Jak rozpoznać tego typu przyjaźń?

Zobacz także: Te znaki zodiaku to bratnie dusze! To one zazwyczaj łączą się w pary na całe życie 

Po czym poznać toksyczną przyjaźń? Oto 4 oznaki 

Tkwienie w toksycznej relacji, czy to związek, czy przyjaźń, może nieść za sobą opłakane skutki dla naszej psychiki. 

Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, czy przypadkiem nie tkwimy właśnie w toksycznej przyjaźni. Jak to rozpoznać?

Portal Healthline.com przedstawił 4 oznaki, że nasza przyjaźń jest toksyczna. Żeby zdać sobie z nich sprawę, musisz sobie zadać następujące pytania.

1. Czy nie możesz doczekać się spędzania czasu z twoją przyjaciółką?

Prawdziwe przyjaciółki uwielbiają spędzać ze sobą czas! Nawet, jeżeli nie mogą widzieć się często, gdy tylko się spotykają, czują się, jakby widziały się wczoraj. A i tak mają miliony tematów do rozmów, niezależnie od częstotliwości rozmów. Podtrzymują też kontakty przez telefon lub messengera, gdy nie mogą się zobaczyć. Bo tego chcą i jest im to potrzebne. Jeżeli nie czujesz takiej potrzeby, to znaczy, że z waszą relacją coś jest nie tak. 

2. Jak się czujesz, gdy przebywacie razem? 

Przy prawdziwym przyjacielu powinieneś czuć się swobodnie. Jeżeli tak nie jest, powinieneś zastanowić się nad tą relacją. Zwłaszcza, jeżeli na każdym kroku, gdy się widzicie, czujesz się oceniany lub jesteś krytykowany. To nie jest przyjemne. Oczywiście, konstruktywna krytyka może być budująca. I to właśnie przyjaciel jest od tego, żeby powiedzieć nam szczerze pewne rzeczy. Szczerość jednak kończy się tam, gdzie zaczyna chamstwo, a przyjaźń, gdy przyjaciel nie widzi twoich zalet, tylko same wady. 

3. Co myślisz po waszych rozmowach i spotkaniach?

Rozmowa i spotkanie z przyjacielem powinny cię uskrzydlać. Przyjaciele po to są, żeby nam doradzić i podtrzymywać na duchu. Jeżeli natomiast po każdym waszym spotkaniu czujesz się źle, winny, masz obniżoną samoocenę, to znaczy, że twój przyjaciel jest dla ciebie toksyczny. I to automatycznie łączy się z punktem pierwszym, że nie masz ochoty się z nim spotykać. 

4. Czy czujesz się wzmocniony, czy wyczerpany przez waszą przyjaźń?

Na koniec krótkie podsumowanie. Jak wygląda twoje życie, odkąd się przyjaźnicie? Jeżeli czujesz się pewniej, jesteś wzmocniony i masz pewność, że zawsze, w razie potrzeby, możesz liczyć na swojego przyjaciele - to super o was świadczy i tak trzymajcie! Jeżeli masz dość, czujesz się wyczerpany, a wasza przyjaźń generuje wyłącznie problemy - poważnie zastanów się nad tą relacją. Czasami warto mieć jednego, sprawdzonego przyjaciela, niż kilkoro fałszywych. 

Zobacz także: Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni. Prześlij je bliskiej osobie! 

Serial "Przyjaciele" odniósł ogromny sukces. Wielu fanów tęskni za tą popularną produkcją. Jeśli uwielbiałeś śledzić przygody szóstki przyjaciół, koniecznie weź udział w naszej zabawie. Odpowiedz na kilka prostych pytań i przekonaj się, który serialowy bohater jest twoją bratnią duszą.

Quiz: który bohater z serialu "Przyjaciele" jest twoją bratnią duszą
Rozwiąż quiz

Który bohater z serialu "Przyjaciele" jest twoją bratnią duszą?

Quiz: który bohater z serialu "Przyjaciele" jest twoją bratnią duszą

1. Na co wydałbyś wygrane 1000 złotych w loterii?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów