Po czym poznać ludzi o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych? Robią podczas rozmowy te rzeczy

Katarzyna Leszczyńska 15.12.2017
Po czym poznać, że nasz rozmówca ma skłonności psychopatyczne?
Fotografia: pixabay.com

Czy łatwo jest ich rozpoznać?

Psychopata zazwyczaj kojarzy nam się z osobą całkiem nieobliczalną. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzie z problemami psychicznymi mogą znajdować się wśród nas. Podobnie jest z narcyzami. Tego typu osoby rzadko kiedy charakteryzują się dziwnym zachowaniem lub nieustannie robią sobie zdjęcia i przeglądają się w lustrze. Portal Psychologytoday.com przygotował listę takich oznak, które mogą nam wskazać, że nasz rozmówca ma tego typu problemy. 

Zdradzają swoje tajemnice

Normalni ludzie rzadko w każdej rozmowie opowiadają o swoich sekretach. Psychopaci natomiast nie będą mieć z tym problemów. Wszystko dlatego, że chcą zwrócić na siebie jak największą uwagę i zaimponować swojemu rozmówcy.

Mówią o tym samym, ale za każdym razem inaczej

Tego typu osoby zazwyczaj gubią się, co komu opowiadali i potrafią opowiedzieć tę samą historię na wiele różnych sposobów. Jednocześnie niejednokrotnie są łapani na tym, że koloryzują rzeczywistość lub zwyczajnie kłamią. Wówczas mogą zareagować nieobliczalnie, np. agresją. Nigdy nie przyznają się do tego, że mówili nieprawdę, a tym bardziej do błędu.

Po czym poznać, że nasz rozmówca ma skłonności psychopatyczne?

Interesują się przede wszystkim sobą

Osoba o skłonnościach psychopatycznych lub narcystycznych może mieć problemy ze słuchaniem innych. W każdej rozmowie skupia się przede wszystkim na mówieniu o sobie. Jeżeli natomiast poświęca komuś czas, tylko po to, żeby wykorzystać później słabości danej osoby. Na tego typu ludzie naprawdę warto uważać, zwłaszcza w związku.

Oczekują specjalnych względów

Będąc z kimś w zażyłej relacji, np. związku, ludzie starają się dbać również o potrzeby drugiej osoby. Psychopaci natomiast będą próbowali skupiać całą uwagę swoją i partnera jedynie na sobie. Z resztą nie od dziś wiadomo, że narcyzi są egoistami i liczy się dla nich tylko własne samouwielbienie.

Stawiają rozmówcę w niezręcznej sytuacji

Psychopaci, choć wydawać się to może dziwne, mają niezwykłe zdolności manipulatorskie. Potrafią podejść drugą osobę i wykorzystać ją psychicznie. Zazwyczaj robią to w większym towarzystwie, żeby jednocześnie upokorzyć swoją ofiarę i samemu wówczas poczuć się lepiej, co jest typowe dla deprecjonowania.

Nie po każdym widać skłonności psychopatyczne
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów