Placebo - w jaki sposób na nas działa i jakie daje efekty?

tabletka
Fotografia: Shutterstock

Placebo to substancja o obojętnym działaniu, która mimo że nie ma wpływu na stan zdrowia, może wywołać pozytywne skutki. Jest to popularna forma terapii, znana jako jeden z alternatywnych rodzajów leczenia.

Placebo jest działaniem farmakologicznie obojętnym lub substancją nieaktywną podawaną pacjentowi. Przedstawia się ją mu jako środek czynny, sugerując, że poprawi on na stan jego zdrowia.

Do placebo możemy także zaliczyć zabieg chirurgiczny i inne zabiegi, takie jak stymulacja polem elektromagnetycznym, a nawet samo przebywanie w szpitalu, czy sprzęt medyczny, którego specjaliści używają w obecności pacjenta, opierając się tym samym jedynie na sile sugestii.

Placebo a nocebo

O efekcie placebo mówimy wtedy, gdy działanie farmakologicznie obojętne przynosi pozytywne efekty. Jednak taki rodzaj leczenia może wiązać się również z negatywnym wpływem na pacjenta. Wtedy mówi się o efekcie nocebo. 

Okazuje się, że najczęściej efekt nocebo wiąże się z uczulenie na penicylinę zawartą w podawanych substancjach o działaniu obojętnym.

Placebo jest przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym oraz biologicznym. Daje także efekty fizjologiczne.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Placebo wiąże się z zaspokojeniem potrzeb i oczekiwań. Przyjmując lek, towarzyszy nam przekonanie, że jego składniki odpowiedzą na nasze potrzeby, np. uśmierzą ból. Siła sugestii może działać na nas tak bardzo, że lek wywołuje pozytywną reakcję w naszym organizmie.

Co ciekawe, duże znaczenie ma w tym przypadku kolor substancji podawanej w formie tabletek. Z eksperymentów wynika, że tabletki w kolorze białym lub różowym dają najlepsze rezultaty w chorobach układu krążenia.

Zaś w przypadku zaburzeń lękowych najlepiej sprawdzają się tabletki w kolorze zielonym i niebieskim. Spore znaczenie odgrywa też wielkość tabletki. Okazuje się, że średnia wielkość działa najskuteczniej.

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów