Piroman zawsze podpala świadomie. Jakie są przyczyny piromanii?

Sylwia Bagińska 17.08.2018
Piromania
Fotografia: shutterstock

Piromania to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się między innymi świadomą chęcią podpalenia. Piromanem nie kierują żadne motywy, tylko żądza widoku pożaru. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tego zaburzenia!

Piromania to niezdrowa żądza podpalenia lub chorobliwe zabawy z ogniem. Choroba występuje bardzo rzadko przy niektórych zaburzeniach psychicznych, np. psychopatii.

Zobacz także: Hipochondryk to osoba, która całą uwagę skupia na swoim ciele i chorobach. Jak wygląda leczenie zaburzenia? 

Piroman – osoba, która podpala świadomie

Piroman zawsze podpala świadomie – robi to umyślnie, a następnie obserwuje pożar, co napawa go radością. Jednak piroman nie jest w pełni poczytalny – oznacza to, że występuje on bardzo często w stanie pomrocznym. Nie pamięta on tego, co zrobił lub w jego pamięci zostaje tylko część wspomnień i przeżyć związanych z podpaleniem.

Jeżeli piromani podkładają ogień w całej przytomności umysłu, jest to znak, że ma osobowość psychosomatyczną. Nie są zdolni powstrzymać się od swoich czynów, czyli podpalenia ze względu na zbyt duży stres.

W niektórych przypadkach piromani działają pod wpływem alkoholu. Zdarza się, że razem ze strażakami gaszą pożar. Bardzo często przyznają się do tego, co zrobili.

Piromania – kiedy można o niej mówić?

Aby potwierdzić piromanie muszą zostać spełnione specjalne kryteria, są to między innymi:

  1. Osoby objęte tym zaburzeniem podnieca i pociąga nie tylko sam akt podpalenia, ale też wszystko, co jest z nim związane, czyli np. wóz strażacki, gaśnica, alarm itp.
  2. Podpalenie musi być celowym i świadomym działaniem, dodatkowo musi się zdarzyć więcej niż jeden raz.
  3. Przed podpaleniem, u piromana widoczne jest pobudzenie i uczucie napięcia.
  4. Piroman po podpaleniu czuję satysfakcję lub ulgę.
  5. Podpalenie nie jest związane z żadnymi motywami, np. chęcią zemsty, gniewu, korzyścią finansową.

Piromania – przyczyny

Wielu naukowców, którzy zajmują się badaniami nad piromanią nie są zgodni co do przyczyn, które wywołuje to zaburzenie. Jedna z teorii mówi o tym, że za wystąpienie piromanii odpowiedzialne są zmiany osobowości człowieka i zmiany w mózgu.

Szacuje się, że w okresie dorastania około 10-15 % dzieci ma niezdrową fascynacje ogniem. Zaburzenie występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Piromania – leczenie

Leczenie piromanii zwłaszcza u osób dorosłych jest bardzo trudne. Zazwyczaj chorzy nie szukają pomocy, do lekarza zgłaszają się zazwyczaj za późno. Pacjenci objęcie tym zaburzeniem psychicznym bardzo często nie chcą współpracować z lekarzem lub psychoterapeutą, odrzucając każdą próbę pomocy. Leczenie głównie polega na psychoterapii i podawaniu leków.

Większe szanse na wyleczenie jest u dzieci i młodzieży, które wykazują dziwne zainteresowanie ogniem i są agresywne. Dopuszczanie się podpaleń u dzieci zazwyczaj jest odbierane jako wołanie o pomoc. Szczególnie ważna w tym momencie jest reakcja rodziców lub opiekunów prawnych dziecka i podjęcie odpowiedniego leczenia, które nie doprowadzi do wystąpienia piromanii w życiu dorosłym.

Piromania seksualna – co to jest?

Piromania seksualna to jedna z odmian sadyzmu. Podpalacz niszczy cudzy dobytej, a to mu pozwala czuć się nad otoczeniem. Wyzwala to reakcję seksualną.

Zobacz także: Halucynacje nie są tylko spowodowane chorobami psychicznymi. Jakie są przyczyny wystąpienia omamów?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów