Co powoduje paraliż senny i jak mu zapobiegać?

Co powoduje paraliż senny i jak mu zapobiegać?
Fotografia: Shutterstock

Paraliż senny pojawia się wtedy, kiedy umysł budzi się szybciej od ciała. Czy jest groźny dla zdrowia i jak postępować, kiedy wystąpi?

Paraliż senny jest naturalnym zjawiskiem w naszym organizmie. Jest to zaburzenie snu pojawiające się w trakcie zasypiania lub podczas przechodzenia ze snu do stanu czuwania. Polega ono na porażeniu mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Jakie są metody leczenia problemów ze snem?

Zobacz także: Mizoginia: skąd bierze się chorobliwa niechęć do kobiet?

Paraliż senny – co to?

Paraliż senny to naturalne zjawisko zachodzące w naszym organizmie. Pojawia się wtedy, kiedy nasz sen wejdzie w fazę REM, ponieważ wówczas śnimy najintensywniej.

Dzięki paraliżowi mięśni, który towarzyszy nam we śnie, nie wstajemy i nie biegamy, kiedy przyśni nam się, że przed kimś uciekamy. W trakcie takiego stanu jedyne mięśnie, nad którymi mamy kontrolę, to mięśnie oddechowe i mięśnie gałek ocznych.

Zazwyczaj paraliż minie, zanim zdążymy się obudzić. Niestety, czasami zdarza się także, że umysł się wybudzi, a ciało za nim nie nadąży. To bardzo nieprzyjemne przeżycie, ruch jest uniemożliwiony, a oddech szybki i płytki.

Paraliż senny może świadczyć o tym, że ciało nie przechodzi płynnie przez poszczególne etapy snu. Może to być spowodowane zaburzeniem zdolności mózgu do regulacji faz snu. Paraliż senny często pojawia się u nastolatków, jednak mogą go doświadczyć osoby w każdym wieku.

Paraliż senny – przyczyny

Dokładne przyczyny paraliżu sennego nie zostały jeszcze określone. Uczeni, którzy się tym zajmują klasyfikują paraliż senny jako zaburzenia snu.

Paraliż senny przypuszczalnie może być spowodowany nieregularnością lub niedostatkiem snu, nieprzestrzeganiem jego higieny lub stosunkowo częstymi zmianami strefy czasowej. Jako powód tego zaburzenia często podawany jest także stres, uzależnienie od leków, alkoholu lub substancji psychoaktywnych oraz napięcie emocjonalne.

Paraliż senny czasami towarzyszy także narkolepsji – chorobie, objawiającej się nadmierną sennością w ciągu dnia. Problemy ze snem mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, dlatego lepiej ich nie lekceważyć.

Zobacz także: Lunatykowanie, czyli aktywność fizyczna w trakcie snu. Jak się objawia?

Paraliż senny – objawy

Głównym objawem paraliżu sennego jest kompletny lub częściowy bezwład ciała. Niekiedy pojawia się również silne uczucie niepokoju, strach, a wręcz przerażenie, często także utrata kontroli nad rzeczywistością.

Mimo dużych starań, osoba z paraliżem sennym nie może się poruszyć, ani wydać żadnego dźwięku. Stan ten nie jest groźny dla zdrowia i w dość niedługim czasie sam ustępuje.

Paraliż senny – leczenie

Ważne jest, aby osoba, u której pojawił się paraliż senny, zapanowała nad własnym oddechem. Pomoże to zniwelować lęk, który się wtedy pojawia. Podczas tego stanu oddychanie to jedyna funkcja, nad którą ma się kontrolę.

Warto także poruszyć palcami nóg i rąk, pomimo tego, że w trakcie paraliżu jest to niemożliwe, sama próba wysyła sygnał mózgowi, że ciało już się obudziło. Może to przyśpieszyć zakończeniu paraliżu.

Paraliż senny sam w sobie nie jest groźny, może jednak być objawem narkolepsji. Jeśli pojawia się on często, warto się wówczas udać do lekarza, który wykona odpowiednie badania.

Zobacz także: Autohipnoza – do czego możesz ją wykorzystać?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów