Pandemia może budzić w nas uczucia podobne do żałoby. Psychologowie wyjaśniają!

samotna dziewczyna
Fotografia: Shutterstock

Pandemia koronawirusa i życie w izolacji mają znaczący wpływ na naszą psychikę. Psychologowie tłumaczą, jakie uczucia mogą nam towarzyszyć.

Pandemia koronawirusa daje ci się we znaki? Nie jesteś jedyny. Wielu z nas od dłuższego czasu odczuwa spadek energii, niepokój i przygnębienie. Skąd się to bierze? Psychologowie postanowili przyjrzeć się temu problemowi z bliska i doszli do ciekawych wniosków. 

Wpływ pandemii na psychikę człowieka

Pandemia koronawirusa może mieć fatalny wpływ na nasze samopoczucie, o czym wielu z nas mogło się już przekonać. Nękające nas koszmary senne, problemy z koncentracją i ciągły niepokój odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. W tym trudnym dla ludzkości czasie każde z nas coś traci. I nie chodzi tu wyłącznie o sprawy materialne, ale też kwestie duchowe.

Psycholożka Sherry Cormier porównała te uczucia do żałoby:

Pora zauważyć, że przechodzimy zbiorową żałobę. Wszyscy obecnie coś tracimy. Jedni mogą zmagać się z bardzo namacalną, osobistą stratą, jak utrata zdrowia lub życia bliskiej osoby z powodu koronawirusa, lub pracy – jako wynik powodowanego nim kryzysu gospodarczego. Jednak nawet ci, którzy tego nie zaznali, są uczestnikami zbiorowej żałoby. Wynika ona przede wszystkim z tego, że wspólnie obserwujemy, jak nasz system zatrudnienia, opieki zdrowotnej, edukacji, ekonomiczny ulegają olbrzymiej destabilizacji – tłumaczy psycholożka Sherry Cormier w rozmowie z portalem Apa.org.

Utrata poczucia sprawczości, bezpieczeństwa czy kontroli nad życiem mogą prowadzić do odczuwania gniewu, stanu podwyższonego napięcia, czarnowidztwa i poczucia fizycznego wyczerpania. Są to typowe objawy żałoby. Czy odczuwacie podobne symptomy?

Nowy Jork w dobie koronawirusa wygląda jak z filmu grozy. Zobaczcie te przerażające zdjęcia!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów