Osobowość schizoidalna – oziębłość emocjonalna i brak potrzeby interakcji z innymi ludźmi

samotna kobieta o osobowości schizoidalnej
Fotografia: Shutterstock

Osobowość schizoidalna jest zaburzeniem osobowości, które cechuje się przede wszystkim izolacją od innych. Taka osoba nie ma potrzeby nawiązywania więzi i kontaktów emocjonalnych i nie potrafi wyrażać emocji. 

Osobowość schizoidalna polega na wycofywaniu się z kontaktów emocjonalnych z innymi ludźmi, uważając je za zbędne. Takie osoby zwykle cechuje duża wrażliwość, jednak nie są w stanie wyrażać uczuć i emocji.

Na pozór wyglądają więc na bezuczuciowe i oziębłe. Osobowość schizoidalna to także brak reakcji na pochwały i krytykę. Takie osoby czują się zwykle nierozumiane, jednak dążą do spełniania swoich marzeń i ambicji. 

Zobacz także: Schizofrenia paranoidalna to najczęstsza odmiana schizofrenii. Jakie są rokowania?

Osobowość schizoidalna – test

Zrozumienie problemu i przyznanie się przed samym sobą do tego, że się go ma, jest najważniejszym krokiem do podjęcia walki o polepszenie jakości swojego życia. Jeśli więc czujesz, że pomimo wrażliwości wewnętrznej, na pozór jesteś osobą „z kamienia”, rozwiąż test. W sieci dostępne są różnego rodzaju testy, które dzięki specjalnie dobranym pytaniom, pozwalają na określenie, czy twoje objawy mogą wynikać z zaburzenia osobowości. To pierwszy krok ku lepszemu życiu!

Osobowość schizoidalna - objawy

Osobę cierpiącą na schizoidalne zaburzenia osobowości cechuje:

  • chłód emocjonalny
  • niezdolność do wyrażania emocji
  • postawa aspołeczna
  • brak wrażliwości
  • słabe zainteresowanie seksem.

Osobowość schizoidalna a schizofrenia

Terminy: osobowość schizoidalna i schizofrenia brzmią dość podobnie, dlatego niektórzy traktują je synonimicznie. Niektóre cechy osobowości schizoidalnej mogą pokrywać się z tymi, które charakteryzują schizofrenię. Są to przede wszystkim:

·   Apatia - zmniejszona wrażliwość na bodźce emocjonalne i fizyczne

·   Alogia - znacząco zubożona mowa

·   Anhedonia - utrata zdolności odczuwania przyjemności.

Nie można jednak zapominać o tym, że cechy osobowości są immanentnie przypisane do każdego człowieka. Niepokojące powinny być ich zmiany, przede wszystkim w okresie dojrzewania i na wczesnym etapie dorosłości. Jeśli w tym okresie dominują cechy charakterystyczne dla osobowości schizoidalnej, może to być pierwszy, niepokojący sygnał, świadczący o początkach schizofrenii.

Obydwa zaburzenia nie są jednak tożsame, a jedynie pokrywają się w kwestii niektórych cech. Druga ważna kwestia: zaobserwowanie cech osobowości schizoidalnej nie musi wcale oznaczać początków schizofrenii. Schizofrenicy z kolei niekoniecznie wykazują w ogóle cechy osobowości schizoidalnej.

Osobowość schizoidalna – leczenie

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń osobowości (na przykład osobowości narcystycznej), osoba mająca osobowość schizoidalną jest przekonana o tym, że jej zachowanie i reakcje są jak najbardziej w normie i cechują się dużą racjonalnością.

To znacznie utrudnia pokonanie problemu – ponieważ uważają, że wcale go przecież nie ma. Skuteczną metodą leczenia osobowości schizoidalnej jest terapia. Pacjenci z osobowością schizoidalną zwykle zgłaszają się na nią za namową rodziny lub bliskich znajomych, którzy się martwią bądź z którymi osoba z zaburzeniem często się kłóci.

Terapeuci zalecają terapię poznawczo–behawioralną, skoncentrowaną na konkretnym, największym problemie pacjenta. Kluczowe jest zrozumienie i nazwanie swoich emocji, a także nauczenie się panowania nad nimi. W niektórych przypadkach stosuje się także antydepresanty – jeśli u chorego okresowo występują stany lękowe bądź depresyjne.

Zobacz także: Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów