Osobowość dyssocjalna nie odczuwa wstydu i strachu. Jakie są przyczyny tego zaburzenia?

Hanna Skowron 03.08.2018
kobieta o osobowości dyssocjalnej
Fotografia: Shutterstock

Osobowość dyssocjalna to trwałe zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się brakiem uczuć złożonych. Takie osoby nie odczuwają lęku, wstydu i empatii i nierzadko wkraczają na drogę przestępczą. Na czym polega zaburzenie osobowości dyssocjalnej?

Osobowość dyssocjalna nazywana jest również osobowością psychopatyczną. To osoby, które za nic mają normy społeczne, nie boją się niczego, a w dodatku wykazują wysoki poziom agresji, nie mają uczuć wyższych i nie szanują innych ludzi. To właśnie osobowości dyssocjalne najczęściej popełniają przestępstwa. Czym charakteryzuje się to zaburzenie?

Zobacz także: Wiele osób w jednym ciele - to zaburzenie wciąż jest zagadką. Czym się objawia osobowość wieloraka?

Osobowość dyssocjalna – charakterystyka

Osoby z zaburzeniem dyssocjalnym to jednostki, które nie potrafią żyć w społeczeństwie. Nie uznają żadnych norm i zasad, za nic mają prawo, godność drugiego człowieka i jakiekolwiek ograniczenia. Liczą się tylko ich chęci i pragnienia, a innych traktują przedmiotowo. Zwykle nie wykazują żadnych uczuć wyższych, obca jest im empatia, wstyd czy strach. Zwykle zachowaniu psychopaty towarzyszy wysoki poziom agresji oraz satysfakcji z cierpienia innych. Czują się wtedy ludźmi wielkimi, liderami i panami świata. Zdają się zachowywać tak, jakby wychodzenie naprzeciw porządkowi świata było ich najważniejszym celem w życiu.

Osobowość dyssocjalna – przyczyny

Osobowość psychopatyczna zwykle dotyka nawet 2-3 % społeczeństwa i wynika z 3 deficytów:

  • Emocji
  • Uczenia się
  • Relacji z innymi.

Określenie jednoznacznych przyczyn dyssocjalności nie jest możliwe. Można pokusić się o wymienienie kilku czynników, które bez wątpienia mają ogromny wpływ na ukształtowanie się tego zaburzenia. Są to między innymi:

  • Chłód emocjonalny w domu rodzinnym, brak jednego z rodziców
  • Wychowywanie się w zdegenerowanym środowisku, na przykład w rodzinie z nałogiem alkoholowym, domu pełnym agresji i pogardy dla innych
  • Brak poczucia własnej wartości w okresie dzieciństwa i dorastania, wrogość otoczenia – wówczas jedyną obroną staje się atak, który następnie staje się sposobem na życie, „pro forma”.
  • brak sankcji za niewłaściwe zachowanie w dzieciństwie – dorastanie w poczuciu, że wszystko wolno.

Oprócz negatywnych bodźców, kształtujących wypaczony obraz świata i funkcjonowania w społeczeństwie, nadopiekuńczość ze strony matki również może doprowadzić do skłonności dyssocjalnych. Brak możliwości adaptacji w społeczeństwie od najmłodszych lat oraz samodzielności i ciągłe uzależnienie od innych (w tym przypadku mamy) rzutuje na przyszłość. Taki człowiek nie został nauczony radzenia sobie w społeczeństwie, jest nim przerażony i nie wie, jak na co reagować. Zaczyna więc tworzyć własny porządek świata i stosować te reguły w praktyce.

Zobacz także: Schizofrenia - choroba, która przeraża. Jakie są rodzaje i przyczyny schizofrenii? 

Osobowość dyssocjalna – diagnoza i leczenie

Diagnoza, przeprowadzona przez psychiatrę, opiera się przede wszystkim na określeniu cech pacjenta (brak empatii, zupełne ignorowanie jakichkolwiek norm społecznych, agresja, postawa roszczeniowa wobec świata, impulsywne zachowanie, nie zdawanie sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów i inne) na podstawie wywiadu i obserwacji.

Podobnie, jak w przypadku innych zaburzeń osobowości czy psychicznych, leczenie osobowości dyssocjalnej opiera się przede wszystkim na psychoterapii. W przypadkach nadmiernej agresji możliwa jest konieczność leczenia farmakologicznego, jak również umieszczenia w zakładzie zamkniętym. Na dalszym, zaawansowanym etapie terapii, mogą pojawić się skłonności do lęków i depresji, które mogą wymagać włączenia do terapii środków o działaniu uspokajającym i leków psychotropowych.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów