Po czym rozpoznać, że twoje dziecko cierpi na depresję? Koniecznie sprawdź

Objawy depresji u nastolatków (depresja, depresja u nastolatków, przyczyny, objawy, leczenie)
Fotografia: Shutterstock

Rożnego rodzaju zaburzenia psychiczne dotykają 20% nastolatków. Jakie są objawy depresji u nastolatków?

Osoby w okresie dojrzewania borykają się z różnymi dylematami i często nie potrafią odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń natury psychologicznej i może dotknąć osoby w każdym wieku, również tych najmłodszych. Jak objawia się depresja u nastolatków?

Zobacz także: Objawy depresji u nastolatków (depresja, depresja u nastolatków, przyczyny, objawy, leczenie)

Depresja

Aby móc rozpoznać depresję, jej objawy muszą utrzymywać się przez dłuższy czas. Obniżonemu nastrojowi towarzyszy smutek, przygnębienie i zmęczenie. Życie przestaje mieć sens, a gorsze samopoczucie nawet nie ma jednej konkretnej przyczyny.

Depresja sprawia, że osoba chora zaczyna mieć problemy z codziennymi czynnościami, ponieważ zdają się one pochłaniać zbyt dużo energii. Podobnie sytuacja przedstawia się z uczuciami i emocjami, a dotychczasowe osiągnięcia danej osoby również przestają odgrywać istotną rolę. Osoba z depresją ma wrażenie, że życie toczy się obok niej, a ona sama w nim nie uczestniczy.

Depresja u nastolatków

Depresja u nastolatków zazwyczaj rozwija się powoli i stopniowo narasta, rzadko zdarza się jednak, że jest ona wynikiem nagłych zdarzeń. Kiedy w młodym człowieku narasta fala żalu, bólu i samotności, prowadzi to do znacznej zmiany jego zachowania i destrukcyjnych działań.

Młodym osobom, które dopiero co wchodzą w okres dorastania towarzyszy stres i poczucie zagubienia. Poznają one dorosły świat, a ich życie zmienia się w bardzo szybkim tempie. Nieleczona depresja u nastolatków może skutkować rozwinięciem się innych zaburzeń natury psychologicznej.

Nastolatek często bywa traktowany przez otoczenie jak osoba dorosła, a tymczasem nadal wymaga on opieki i miłości ze strony opiekunów. Otoczenie ma coraz większe oczekiwania co do takiej osoby, a ona często nie jest w stanie sprostać licznym wymaganiom.

Dodatkowo, młody człowiek zaczyna dostrzegać wady świata, w którym żyje i wyraża niechęć do ogólnie obowiązujących norm. Okres ten jest dla wielu nastolatków szczególnie trudny i burzliwy.

Zobacz także: Zaburzenia depresyjno – lękowe mogą być trudne w diagnozie. Czym się objawiają?

Depresja u nastolatków – przyczyny

Problemy psychiczne młodych ludzi wynikają głównie z braku zrozumienia, wsparcia oraz uwagi. W życiu nastolatków zachodzi bowiem wiele zmian, a towarzyszący temu bagaż emocjonalny jest niekiedy dla nich zbyt trudny do udźwignięcia.

Podłożem objawów depresyjnych u młodych ludzi może być stres związany ze szkołą, brakiem akceptacji ze strony otoczenia i prześladowaniem przez rówieśników. Samotność i smutek, które kiełkują i narastają w młodej osobie stają się często powodem desperackich prób poprawy swojego samopoczucia i sięgnięcia np. po używki.

W ostatnich latach coraz częściej obserwuje się także izolację od świata realnego i przejście do rzeczywistości wirtualnej, w której również czyha wiele niebezpieczeństw. Epizody depresyjne wśród młodych ludzi często są ignorowane przez ich opiekunów i mylone z tzw. buntem nastolatka.

Objawy depresji u nastolatków to:

Depresja u nastolatków – leczenie

Pomimo tego, że depresja to choroba przewlekła, a powrót do optymalnego samopoczucia nie jest prosty, osiągnięcie dobrego samopoczucia jest możliwy. Objawów depresji nie należy lekceważyć, ponieważ mogą się one pogłębić.

Im wcześniej opiekunowie zareagują, tym szybszy będzie powrót do zdrowia. Najlepszym sposobem leczenia depresji jest psychoterapia indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się także farmakoterapia.

Bardzo dużą rolę odgrywać będzie zaangażowanie rodziców bądź opiekunów. Możliwe, że i oni powinni skorzystać z terapii. Terapia rodzinna pozwala zbadać podłoże problemów w kontaktach rodziców i dzieckiem i uleczyć niezdrowe relacje.

Zobacz także: Fuga dysocjacyjna to jedno z zaburzeń dysocjacyjnych. Jak się przejawia?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów