Nyktofobia – kiedy strach przed ciemnością paraliżuje umysł i ciało. Przyczyny, objawy i leczenie

Hanna Skowron 25.07.2018
Nyktofobia - strach przed ciemnością
Fotografia: Shutterstock

Czy boisz się ciemności? Nie chodzi o dreszczyk emocji w otaczającej cię czerni, ale o strach, który paraliżuje ciało i umysł. Nie zaśniesz bez włączonej lampki nocnej, a po zmroku nie wychodzisz z domu, bo napawa cię ogromny lęk? To może być nyktofobia!

Pamiętasz czasy z dzieciństwa, kiedy bałeś się ciemności na tyle, że wejście do pokoju przy zgaszonym świetle było wyprawą życia i śmierci i wolałeś z czegoś zrezygnować, niż ryzykować zatopienie się w ciemności? A może taki stan trwa do dziś i jest koszmarem codzienności, a nie tylko traumatycznym wspomnieniem z dzieciństwa? Jeśli na samą myśl o wejściu do ciemnego pomieszczenia (lub znalezienia się na zewnątrz ciemną nocą) napawa cię panicznym strachem, być może twoim problemem jest nyktofobia.

Zobacz także: Erytrofobia – lęk przed publicznym zaczerwienieniem. Przyczyny i leczenie

Nyktofobia – co to jest?

Nyktofobia, czyli patologiczny strach przed ciemnością, jest rodzajem fobii związanej z panicznym, paraliżującym strachem przed ciemnością. Jej podłoże to psychika, często wskutek emocjonalnych traum przeżytych w dzieciństwie. Ponad 90 % dzieci do 2 roku życia zmaga się z podobnym strachem, jednak większość z nich szybko z niego wyrasta.

Osoby cierpiące w życiu dorosłym z powodu lęku przed ciemnością to ten odsetek, u których obawa przed ciemnością nie ustąpiła wraz z wiekiem, a tylko się pogłębiła. Nie możesz zasnąć bez włączonej lampki nocnej, konieczność przejścia przez ciemne pomieszczenie powoduje nerwowość, drżenie rąk, a nawet omamy słuchowe i wzrokowe? Przyczyną może być właśnie nyktofobia.

Strach przed ciemnością – przyczyny i objawy

Paniczny strach przed znalezieniem się w ciemności (dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni), najczęściej ma przyczynę w emocjonalnej traumie z przeszłości. Najwięcej takich traum miewa miejsce w dzieciństwie, jednak nieprzyjemne wydarzenie w życiu dorosłym (wypadek, napad w warunkach ciemności) również może rzutować na przyszłość.

Znalezienie się w ciemności powoduje u ciebie nerwowość, oblanie zimnym potem, drżenie rąk, załamywanie głosu, a nawet paraliżuje ruchy? To może być nyktofobia. Do najczęstszych objawów należą:

 • pogorszenie samopoczucia, uczucie lęku
 • uderzenia zimna lub gorąca
 • uczucie duszności i ścisku w gardle
 • zimny pot
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca, podwyższone tętno
 • nadmierna czułość na bodźce dźwiękowe, omamy wzrokowe.

Nie u każdego muszą wystąpić wszystkie ani te same objawy. Fobię przed ciemnością rozpoznaje się na podstawie niczym nieuzasadnionego, panicznego strachu przed ciemnością, który pojawia się w określonych warunkach. Może prowadzić to do poważnych zaburzeń snu, izolacji z powodu wstydu, a w konsekwencji – nawet do depresji.

Nyktofobia – jak leczyć tą przypadłość?

Patologiczny lęk przed ciemnością ma swoją przyczynę w psychice człowieka. Jeśli nie ustępuje i utrudnia ci życie, wybierz się po pomoc do psychologa bądź psychoterapeuty. W leczeniu fobii nie stosuje się farmakologii (w skrajnych przypadkach – leki nasenne i uspokajające), a największe sukcesy odnosi się dzięki współpracy z terapeutami, którzy pomagają przepracować traumy i przełamywać bariery psychiczne. Nieleczona fobia pogłębia się i z czasem prowadzi do:

 • zamknięcia się w sobie
 • izolacji od innych
 • utraty pewności siebie
 • zafiksowania się na punkcie problemu, a także do depresji.

Jeśli więc nie radzisz sobie ze swoją fobią samodzielnie – wybierz się do specjalisty. Pamiętaj o tym, że nie ma „głupich” problemów. Wszystko, co w jakikolwiek sposób negatywnie wpływa na twoje życie, wymaga pomocy i nie jest powodem do wstydu.

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów