Niska samoocena to twój największy wróg. Jak się objawia?

Hanna Skowron 25.09.2018
smutna nastolatka o niskiej samoocenie
Fotografia: Fotolia

Niska samoocena to problem wielu ludzi, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaniżona ocena własnej wartości znacznie utrudnia życie, przyczyniając się przede wszystkim do bierności i rezygnacji z podejmowania wielu działań. 

Niska samoocena to często efekt różnych wydarzeń w życiu, ale także środowiska, w jakim się wychowano. Samoocenę zaniżyć może także toksyczny partner lub fałszywy przyjaciel, a także szereg niepowodzeń w życiu. Niska samoocena bierze się przede wszystkim z braku wiary w siebie, a stan ten z czasem pogłębia się, przynosząc coraz szerzej zakrojone konsekwencje. Sprawdź, czy niska samoocena dotyczy także ciebie.

Niska samoocena – objawy

Osoby z zaniżoną samooceną przede wszystkim nie wierzy w siebie i uważa, że cokolwiek zrobi, to to i tak będzie złe/marnej jakości/nie uda się. Najbardziej rozpoznawalną cechą jest uogólnianie „do niczego się nie nadaję, na pewno mi się nie uda” itp. Osoby mające niską samoocenę są niemal uzależnione od opinii osób trzecich, szczególnie zaś tych, które uznają za wyjątkowy dla siebie autorytet.

Krytyczne uwagi, nawet subtelne i delikatne, w oczach osoby z niską samooceną urastają do rangi katastrofy, po której często zamykają się w sobie i pozostają bierne.

Zobacz także: Osobowość zależna nie potrafi być samodzielna. Jakie są przyczyny tego zaburzenia?

Pozostałe cechy osoby z niską samooceną to przede wszystkim:

 • Poczucie bycia gorszym niż inni
 • Nadmierne (często nierealne) wymagania wobec siebie
 • Nadmierna samokrytyka i karanie siebie za niespełnienie własnych oczekiwań
 • Trudności w podejmowaniu decyzji
 • Uzależnianie swoich decyzji od oceny innych
 • Nadmierne kierowanie się opinią innych
 • Wycofywanie się, rezygnacja z marzeń i dążenia do samorealizacji
 • Słabo rozwinięte życie towarzyskie i uczuciowe
 • Stany paranoiczne (zobacz „osobowość paranoiczna”)
 • Poświęcanie się dla innych, a zaniedbywanie siebie
 • Poczucie wyobcowania i wyizolowania
 • „Wisielczy” humor przez większość czasu
 • Brak poczucia sensu życia, depresyjne nastroje
 • Nieustanne, choć nieracjonalne poczucie winy.

Niska samoocena – test

Jeśli kilka lub większość z powyższych objawów pasuje do ciebie, być może niska samoocena dotyczy także ciebie. Możliwe, że wcale nie jesteś osobą nieśmiałą (jeśli za taką się uważasz i sądzisz, że to właśnie ta cecha odpowiada za to, jak wygląda twoje życie), tylko z zaniżoną samooceną.

Aby się o tym przekonać, wystarczy wypełnić jeden z wielu testów na niską samoocenę, dostępnych w sieci. Są one konstruowane zwykle przez psychologów, a udzielanie szczerych odpowiedzi pozwala na uzyskanie w miarę pewnego wyniku. To może być pierwszy krok do podjęcia walki o siebie: złagodzenia krytycyzmu wobec siebie czy udania się do psychologa.

Niska samoocena w związku

Jeżeli jesteś osobą w związku partnerskim i czytając powyższe objawy czujesz, że dotyczą ciebie – zastanów się, czy u ich podstaw nie leży zachowanie i postawa twojego partnera. Często bowiem samoocenę jednej strony zaniża dominująca postawa drugiej. Najważniejsza będzie szczera rozmowa- być może partner zachowuje się tak nieświadomie, ale może też być tak, że jest osobą toksyczną.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów