Nieszczęśliwa miłość – jak sobie z nią poradzić?

Nieszczęśliwa miłość  (miłość, a samotność, odrzucenie, jak poradzić sobie z odrzuceniem)
Fotografia: Shutterstock

Miłość bywa powodem wielu problemów natury psychologicznej. Nie bez powodu zwykło się bowiem mawiać, że miłość to choroba psychiczna.

Nieszczęśliwa miłość może być podłożem utraty chęci do życia i motywacji do działania. Silne do tej pory uczucie wygasa lub wzajemne relacje parterów przestają się układać, a to powoduje ból i cierpienie. Miłość bywa przyczyną wielu rozterek natury psychologicznej. Jak sobie z nią radzić?

Zobacz także: Zdrada emocjonalna – jakie są jej symptomy?

Miłość

Miłość to siła budująca, lecz także niszcząca. To silne uczucie daje motywację do działania, energię i zapał, wpływa na zmianę zachowania i charakteru zakochanej osoby. Uczucie to wywołuje euforię i radość, jednak nieodwzajemnione może być przyczyną załamania i depresji.

Odrzucenie powoduje stres i liczne zmiany emocjonalne. Wzgardzenie naszymi uczuciami staje się także przyczyną upokorzenia i niekiedy wstrętu do samego siebie. Stan emocjonalny znacząco się pogarsza i pojawia się wiele trudnych myśli, które mogą powodować autodestrukcję.

Niestety, do tej pory nie wynaleziono lekarstwa na złamane serce. Kiedy stan psychiczny jest bardzo zły, wskazane może być jednak leczenie farmakologiczne. Miłość to emocja złożona, trudna do okiełznania, a ponadto silnie wpływająca na mózg zakochanego i zasadniczo zmieniająca jego system myślenia.

Nieszczęśliwa miłość a samotność

Rozstanie nigdy nie jest proste do przepracowania. Życie przestaje mieć wartość i trudno jest odnaleźć się w nowej wersji rzeczywistości – tej bez ukochanej osoby i często także bez poczucia sensu.

Samotność przychodzi nagle i często pcha do złych czynów. Lukę, którą pozostawiła po sobie bliska osoba ciężko jest wypełnić, warto jednak spróbować i np. spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Zamknięcie się w sobie będzie powodować tylko pogorszenie stanu psychicznego, dlatego zraniona osoba musi pamiętać, że w życiu są też inne wartości.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Nieszczęśliwa miłość – odrzucenie

Kiedy miłość jest nieodwzajemniona, powoduje to silne emocje i uczucie pustki. Badania wykazały, iż w momencie odrzucenia pojawia się głównie uczucie złości i wściekłości. Są one równie wyraziste co sama miłość, mogą nawet powodować chwilową niepoczytalność.

Pierwszym objawem odrzucenia jest poczucie niezrozumienia i niesprawiedliwości. Wpływają one na pogorszenie się stanu psychicznego. Nawet wesoła do tej pory osoba staje się wrakiem człowieka. Uczucie odrzucenia porównywane jest do śmierci bliskiej osoby, dlatego też na początkowym etapie odrzucenia można zaobserwować zachowanie podobne do tego towarzyszącego żałobie.

Kolejnym etapem po rozstaniu jest rozpacz i frustracja spowodowana trudnością odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Emocje nadal są bardzo silne, a zachowanie danej osoby nieracjonalne. Dodatkowo, pojawia się wściekłość i gniew.

Często negatywne emocje nie są  wymierzone w obiekt westchnień, który jest przyczyną odrzucenia, a zostają one przeniesione na inny obiekt. Często obiektem tym jest każda osoba w pobliżu, która nawet niechcący sprowokuje zranioną osobę.

Nieszczęśliwa miłość – jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Jak to się często mówi, czas leczy rany i w przypadku złamanego serca okazuje się najlepszym lekarstwem. Kiedy złość i frustracja minie, a do głosu zaczyna dochodzić rozum, sens życia z czasem powraca i klarują się inne cele.

Złości można pozbyć się w zdrowy sposób za pomocą aktywności fizycznej, sztuk walki, medytacji czy płaczu. Negatywne emocje muszą zostać wyrażone po to, aby móc osiągnąć stan oczyszczenia. Tłumienie ich nie będzie prowadzić do niczego dobrego.

Miłość może być czymś pięknym budującym, jednak jej niszcząca siła jest równie duża. W momencie odrzucenia człowiek robi rzeczy, których w innych okolicznościach by nie zrobił. Miłość ma swoją ciemną stronę i może powodować czyny, których dana osoba w innych okolicznościach by się nie dopuściła.

Zobacz także: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - to rewolucyjna metoda skupiająca się na pozytywach i teraźniejszości

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.
Rozwiąż quiz

Najsłynniejsze pary literackie. Czy uda ci się rozpoznać je wszystkie?

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.

1. W "Lalce" Bolesława Prusa, główny bohater Stanisław Wokulski zakochany jest w:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów