Nie tylko ziewanie jest zaraźliwe. Naukowcy twierdzą, że drapaniem też można się zarazić

Redakcja 13.03.2017
Kobieta
Fotografia: East News

Drapanie jest ponoć tak zaraźliwe, że wystarczy o nim przeczytać, aby zacząć się drapać. 

Naukowcy udowodnili, że drapanie jest zaraźliwe. Kiedy widzimy, że ktoś się drapie sami zaczynamy odczuwać swędzenie. 

Kiedy jesteśmy świadkami sytuacji, gdy ktoś ziewa większość z nas również zaczyna to robić. To jedno ze społecznych zachowań, które od wielu już lat nie budzi niczyjego zdziwienia. Okazuje się jednak, że nie tylko ziewaniem można się "zarazić". Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drapania, a udowodnili to naukowcy z Washington Univeristy School of Medicine w St. Louis. Ich zdaniem społecznie zaraźliwe swędzenie jest zakorzenione w mózgu. 

Swędzenie jest wysoce zaraźliwe. Czasem wystarczy tylko o nim wspomnieć, by ktoś zaczął się drapać. Wielu ludzi sądziło, że to coś, co siedzi w naszej głowie, ale eksperymenty wykazały, że to zakodowane zachowanie, a nie po prostu forma empatii - powiedziała doktor Zhou-Feng Chen, a jej wypowiedź przytacza Medicine.wustl.edu. 

Naukowcy postanowili sprawdzić ten efekt u myszy. Gryzonie umieślili w klatce wyposażonej w ekran komputera. Następnie puścili zwierzętom film, na którym inna mysz nieustannie się drapała. 

Minęło kilka sekund, a mysz w klatce również zaczęła się drapać. To było bardzo zaskakujące, bo myszy nie mogą pochwalić się dobrym wzrokiem. Eksplorując dany obszar posługują się powonieniem i dotykiem, dlatego nie wiedzieliśmy, czy w ogóle zauważą film. Okazało się, że nie tylko go dostrzegły, ale również potrafiły stwierdzić, że gryzoń z nagrania się drapał - przekonuje Zhou-Feng Chen. 

Głęboko zakorzeniony instynkt 

Stwierdzono również, że sygnał do drapania pochodzi z rejonu mózgu, który nazywany jest jądrem nadskrzyżowaniowym podwzgórza, o którym wiadomo tyle, że steruje zegarem biologicznym zwierzęcia. Gdy mysz oglądała na ekranie drugiego drapiącego się gryzonia, obszar ten był wyjątkowo aktywny i wydzielał neuroprzekaźnik GRP, czyli peptyd uwalniający gastrynę. Grupa badaczy w 2007 roku odkryła, że pośredniczy on w przekazywaniu uczucia swędzenia między skórą a rdzeniem kręgowym. 

Gdy natomiast GRP został zablokowany okazało się, że myszy nie drapały się na widok innej drapiącej się myszy. Robiły to natomiast wtedy, kiedy ich skórę posmarowano wywołującą swędzenie substancją. 

Badacze przekonują, że zaraźliwe drapanie to zachowanie, które znajduje się poza naszą kontrolą. Kiedy więc następnym razem ziewniemy albo podrapiemy się po tym, jak zrobi to ktoś inny, nie musimy się martwić. Nie robimy tego z własnego wyboru, a więc nie ulegamy własnej psychice, a jedynie chemii naszego mózgu. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów