Jak leczyć nerwicę? Leki, psychoterapia i zioła

Magdalena Barszczak 10.04.2018
nerwica
Fotografia: Shutterstock.com

Masz nerwicę? Nie panikuj. Tę chorobę można wyleczyć, choć często to proces żmudny i długotrwały. Zobacz, jakie metody stosuje się w leczeniu nerwicy.

Nerwica to zaburzenie lękowe wywołane nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi. Objawy nerwicy mogą bardzo uprzykrzyć życie choremu, dlatego warto się przełamać i pójść do lekarza. Zobacz, jak wygląda leczenie nerwicy.

Nerwica - leczenie

Leczenie nerwicy to długotrwały proces, mogący trwać lata. Na ogół stosuje się psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Nerwice nawracają, więc aby odnieść sukces w leczeniu, najlepiej stosować obie te metody jednocześnie.

Nerwicę można wyleczyć, choć proces ten wymaga od pacjenta cierpliwości. Jeśli zauważyłaś u siebie objawy nerwicy, nie czekaj, tylko zgłoś się do internisty lub psychiatry, który pomoże wdrożyć skuteczne leczenie. Pamiętaj jednak, że same leki mogą zlikwidować objawy, ale nie pomogą w dotarciu do przyczyn nerwicy. 

Leki na nerwicę 

W zależności od tego, czy chory cierpi na nerwicę lękowąatak paniki, fobie (agorafobia, fobia społeczna) czy obsesje (nerwica natręctw), w leczeniu nerwicy stosuje się różne rodzaje leków. Są to:

Leki przeciwdepresyjne

Poprawiają samopoczucie chorego i jakość snu, łagodzą napięcie. Poprawę można zauważyć na ogół po około 3 tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Leki przyjmuje się na ogół przez kilka miesięcy, czasem kilka lat. Dawkę zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Preparatów tych nie należy ich gwałtownie odstawiać ze względu na skutki uboczne.

 1. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) - leki starszej generacji - imipramina, klomipramina, amitryptylina, doksepina, lofepramina, opipramol;
 2. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) - citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina;
 3. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SSNRI) - wenlafaksyna, milnacipran, duloksetyna, sibutramina;
 4. inhibitory wychwytu serotoniny i antagonisty receptorów serotoninowych (SARI) - trazodon;
 5. selektywne odwracalne inhibitory monoaminooksydazy (MAO-I) - moklobemid, selegilina;

Leki przeciwlękowe (anksjolityczne) z grupy benzodiazepin

Podaje się je w przypadku silnego lęku i napięcia. Uspokajają i wyciszają. Ich szybkie działanie sprawia, że są one szczególnie skuteczne w przypadku napadów lęku. Efekty można zauważyć już po kilku minutach. Nie wolno ich nadużywać, ponieważ mogą silnie uzależniać.

Anksjolityki: diazepam, lorazepam, alprazolam, klonazepam, estazolam

Leki na nerwicę bez recepty

Leki uspokajające dostępne w aptekach bez recepty nie leczą nerwicy. W przypadku łagodnych stanów napięcia psychicznego pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. To na ogół ekstrakty z liści melisy, szyszek chmielu czy korzenia kozłka lekarskiego (waleriany).

Jeśli jednak cierpisz na silny lęk, a nerwica nie daje ci żyć, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Tylko leki psychotropowe (np. z grupy SSRI) mogą złagodzić twoje objawy.

Nerwica - leczenie ziołami

Herbatki na bazie ziół i odwary z korzeni nie leczą nerwicy, ale podobnie jak ziołowe leki bez recepty, pomogą złagodzić objawy. Najpopularniejsze to:

 • Korzeń kozłka lekarskiego
 • Liść melisy lekarskiej
 • Ziele męczennicy cielistej
 • Szyszki chmielu zwyczajnego
 • Kwiat lawendy lekarskiej
 • Kłącze pieprzu metystynowego
 • Kwiatostan lipy
 • Ziele dziurawca

Nerwica - psychoterapia

Nerwicy nie należy leczyć wyłącznie farmaceutykami, ponieważ tylko tłumimy objawy zamiast dotrzeć do przyczyn choroby. Psychoterapia to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda leczenia nerwicy. W połączeniu z lekami daje naprawdę dobre rezultaty, ale wymaga cierpliwości. W zależności od nurtu może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. 

Psychoterapia to specyficzna forma rozmowy ukierunkowana na problemy osoby chorej na nerwicę. Często objawy chorego wyzwala trudna, nieprzepracowana sytuacja. Może chodzić o utratę ważnej osoby, toksyczną relację czy traumatyczne wydarzenie z przeszłości - wypadek, napad, przemoc. Celem psychoterapii jest dotarcie do przyczyn problemów pacjenta. Dzięki terapeucie, który stwarza atmosferę bezpieczeństwa w gabinecie pacjent jest w stanie "przepracować" to, z czym sobie nie radzi.

Do najczęściej zalecanych metod psychoterapii zalicza się:

 • terapię poznawczą,
 • terapię poznawczo-behawioralną,
 • terapię interpersonalną,
 • terapię psychodynamiczną.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów