Bycie bałaganiarzem ma dobre strony. Argumenty naukowców są zaskakujące

Redakcja 09.02.2017
Praca
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że bycie bałaganiarzem może mieć pozytywny wpływ na nasze życie. 

Osoby niechlujne odbierane są raczej źle niż dobrze. A przynajmniej tak głosi powszechne przekonanie. Okazuje się jednak, że nieuporządkowane otoczenie, a mówiąc wprost, bałagan może mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Zdziwieni? Niepotrzebnie. 

Albert Einstein zwykł pytać, czy "jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko"? No właśnie. W tym stwierdzeniu jest więcej prawdy, niż komukolwiek mogłoby się wydawać. A dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie, których spostrzeżenia zostały opublikowane w "Psychological Science". Ich zdaniem, osoby niechlujne, a więc ci, dla których praca przy brudnym, zagraconym biurku nie jest żadnym problemem, są bardziej kreatywne. Tak, to wcale nie jest żart. Praca w miejscu, w którym panuje nieład, pobudza kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami. 

Choć wcześniejsze badania jasno pokazały, że osoby, które w swoim życiu cenią sobie porządek, nie tylko nie śmiecą, ale również nie angażują się w przestępstwa, a nawet są bardziej szczodre, bycie niechlujem też ma swoje dobre strony. A żeby tego dowieść przeprowadzono ciekawy eksperyment. 

Bałaganisz? To świetnie!
Fotografia: East News

Bałaganisz? To świetnie!

Jabłko kontra czekolada

Uczestników badania podzielono na dwie grupy i poproszono o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Jedna grupa zadanie wykonywała przy idealnie uporządkowanym biurku, a druga przy całkowicie zagraconym.

Następnie poproszeni zostali o wskazanie kwoty, którą są gotowi oddać na organizację charytatywną. Gdy opuszczali pomieszczenie mieli jeszcze jedno zadanie: wybrać albo jabłko albo kawałek czekolady. Okazało się, że ci, którzy zaoferowali wyższą sumę wybierali owoc, a także pracowali przy czystych biurkach. Ci natomiast, którzy na biurku mieli prawdziwy bałagan, dawali mniej i chętniej sięgali po czekoladę. 

W równoległym badaniu, jak podaje Independent.co.uk, uczestnicy mieli za zadanie wymyślić nowe zastosowania piłeczki pingpongowej. Wyniki? Dość zaskakujące. Okazało się, że osoby, które pracowały przy brudnym biurku i te, które pracowały przy bardzo czystym, mieli tyle samo pomysłów. Jednak, to pomysły osób, którym nie przeszkadza bałagan, okazały się bardziej kreatywne i interesujące. 

Wniosek? Dość oczywisty. Fakt, że nie potrafimy utrzymać wokół siebie porządku, ma swoje dobre strony. Bo czy jest coś lepszego niż głowa pełna kreatywnych pomysłów? No właśnie. Na bałaganiarzy radzimy więc patrzeć nieco przychylniejszym okiem. To właśnie oni, zdaniem naukowców, mogą zawojować świat. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów