Naukowcy odkryli nieznaną część mózgu. Pełni ważną funkcję

skan ludzkiego mózgu
Fotografia: Shutterstock

Za co odpowiada tajemnicza struktura?

Niezwykłe odkrycie australijskich neurobiologów. Opisali nową, nieznaną dotąd strukturę w ludzkim mózgu. Obszar ten prawdopodobnie pełni ważną funkcję.

Odkryto nową strukturę w mózgu

Dzięki George'owi Paxinosowi oraz jego zespołowi z Neuroscience Research Australia podręczniki anatomii trzeba będzie napisać od nowa. Niewielka struktura w ludzkim mózgu zwróciła uwagę eksperta już około trzy dekady temu. Teraz udało się potwierdzić jej istnienie.

Chodzi o tajemniczy obszar o nazwie Endorestiform Nucleus, o którym nikt wcześniej nie słyszał. Ulepszone techniki barwienia i obrazowania pozwoliły ustalić, że jest on odrębnym jądrem, oddzielonym od włókien nerwowych. Znajduje się on u podstawy mózgu w miejscu, w którym łączy się on z rdzeniem kręgowym.

Odbiera informacje z rdzenia kręgowego i prawdopodobnie przekazuje je dalej do móżdżku - uważa profesor George Paxinos.

Według neurobiologa odkrycie to można porównać do znalezienia nowej gwiazdy. Region ten tym bardziej intryguje, że profesor nie był w stanie zlokalizować go u zwierząt człekokształtnych - czytamy na technologynetworks.com. Paxinos spekuluje, że Endorestiform Nucleus może odpowiadać za motorykę i precyzyjną kontrolę ruchów.

Funkcję nowo odkrytej struktury trzeba będzie teraz udowodnić. Odkrycie w przyszłości może pomóc w opracowaniu leków na choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona.

Zobacz także: Bez końca słuchasz jednej piosenki? Naukowcy wiedzą, dlaczego to robisz

Odpowiesz na te pytania z medycyny? Sprawdź, czy uważałeś na biologii

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów