Naukowcy mają dobrą wiadomość dla tych, którzy lubią sobie przekląć. To naprawdę ma sens

Redakcja 08.05.2017
Kobieta
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że używanie niecenzuralnych słów przynosi sporo korzyści. 

Naukowcy z Keele University przekonują, że przeklinanie jest dobre. Głośne wypowiadanie słów powszechnie uważanych za obraźliwe ma być zbawienne dla naszego organizmu.

Badacze z uczelni w Newcastle są zdania, że przeklinanie daje ogromną moc. Nie chodzi wyłącznie o moc przekonywania w dyskusji, ale również siłę fizyczną. Swoje spostrzeżenia przedstawili podczas konferencji British Psychological Society. 

Naukowcy do badania zaprosili ochotników, którzy wzięli udział w dwóch, krótkich testach. Pierwsza, licząca 29 członków grupa została poproszona o wykonanie krótkiego treningu na rowerze stacjonarnym, który miał ocenić ich wytrzymałość i moc przy wysiłku beztlenowym. Druga grupa, licząca 52 ochotników, miała za zadanie wziąć udział w teście sprawdzającym, jak silny jest ich uścisk dłoni. 

W obu przypadkach eksperymenty przeprowadzano dwukrotnie. W pierwszej rundzie podczas wykonywania zadań uczestnicy mogli używać słów neutralnych, które przykładowo opisywały dany przedmiot, na przykład "drewniany" lub "brązowy" w przypadku opisu stołu. W drugiej rundzie poproszeni zostali o wypowiadanie wulgaryzmów, których prawdopodobnie użyliby, gdyby na przykład uderzyli się w głowę. Wnioski? Dość zaskakujące. 

giphy-downsized
Fotografia: Giphy.com

Przekleństwa mają sens?

Okazało się, że ci, którzy podczas wykonywania zadań używali niecenzuralnych słów mogli pochwalić się większą siłą. Nie tylko wykazywali większą moc jadąc na rowerze (wyprodukowali o 24 waty energii więcej), ale również potrafili mocniej ścisnąć urządzenie pomiarowe (uścisk był średnio ponad dwa kilogramy mocniejszy) niż wtedy, gdy nie używali przekleństw. 

W krótkim okresie zaobserwowaliśmy zalety przeklinania (...). Nie mówimy ludziom czegoś, czego by jeszcze nie wiedzieli, ale weryfikujemy to w sposób systematyczny i obiektywny. Myślę, że ludzie instynktownie sięgają po przekleństwa, kiedy cierpią i kiedy szukają dodatkowego zwiększenia wydajności - powiedział doktor Richard Stephens, a jego wypowiedź przytacza Theguardian.com. 

Co ciekawe, wcześniejsze badania prowadzone przez Stephens'a wykazały, że osoby głośno przeklinające mają większą odporność na ból. Obserwacje będą jednak dalej prowadzone, bo naukowcy podczas wykonywania testów nie zauważyli u badanych znaczącej różnicy jeśli chodzi o tempo bicia serca. 

Bez względu na to, czy rewelacje naukowców potwierdzą się, osoby przeklinające mają teraz bardzo dobrą wymówkę. Bo kto by dyskutował z wynikami badań? ;-) 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów