Naukowcy już wiedzą, dlaczego jednych lubimy, a drugich nie. To wynika z naszej inteligencji

Redakcja 22.11.2016
Inteligencja a ilość znajomych
Fotografia: East News

Dla wielu osób najnowsze rewelacje psychologów mogą być dużym zaskoczeniem. 

Na świecie nie ma chyba osoby, która z czystym sumieniem powiedziałaby, że lubi wszystkich ludzi. Zawsze jest ktoś, kto nam nie pasuje, kto nas denerwuje, z kim stale unikamy kontaktu. A powody tego bywają najróżniejsze.

Czasem dość konkretny, a czasem nie jesteśmy w stanie jasno określić, dlaczego to właśnie ta osoba działa nam na nerwy - bo denerwujący śmiech, czy głośne zachowanie, jest przecież kiepskim wytłumaczeniem. Na szczęście, nie musimy już dłużej zastanawiać się, dlaczego jednych lubimy, a innych wręcz nienawidzimy

Jak dowiedli psycholodzy społeczni Mark Brand i Jarret Crawford z Uniwersytetu w New Jersey, nie mamy na to zupełnie wpływu, ponieważ za wszystko odpowiada nasza inteligencja. Aby stwierdzić, czy między zdolnościami poznawczymi człowieka, a jego uprzedzeniami występuje jakikolwiek związek, przebadano blisko 6 tysięcy osób. Okazało się, że bycie negatywnie nastawionym do konkretnej osoby jest silnie związane z poziomem naszej inteligencji. Wbrew pozorom, osoby o bardzo wysokim i bardzo niskim poziomie IQ mają podobny poziom uprzedzeń. Co ich różni? Wyłącznie obiekt niechęci. 

Ludzie nie lubią osób, które się od nich różnią. Poniżanie ludzi o innym światopoglądzie może pomagać niektórym w utrwalaniu ich własnego sposobu postrzegania świata - wytłumaczyli Brand i Crawford w rozmowie z Broadly.vice.com.

Wnioski z przeprowadzonych badań są jasne. Osoby, które nie mogą pochwalić się wysokim poziomem IQ, a więc w przeprowadzonych testach osiągnęły dość niskie wyniki, są negatywnie nastawione przede wszystkim do grup niekonwencjonalnych i liberalnych i takich, których członkowie są w pewien sposób ze sobą związani. Chodzi o orientacje seksualną, czy chociażby płeć. 

Ci z kolei, którzy mają wartość IQ powyżej 140, swoją niechęć kierują przede wszystkim do osób, które należą do grup powszechnie uznawanych za konserwatywne. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów