Naukowcy już wiedzą, co skutecznie wspomaga leczenie depresji. To nic wielkiego, ale działa

Redakcja 03.02.2017
Kobieta
Fotografia: Pixabay

Małe rzeczy są najtrudniejsze. Okazuje się też, że mogą bardzo dużo zmienić.

O tym, że depresja jest chorobą, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jej leczenie jest przede wszystkim leczeniem farmakologicznym. Odpowiednio dobrane leki potrafią zdziałać cuda. 

Ale czy tylko one mogą poprawić samopoczucie osób, które cierpią na tę chorobę? Okazuje się, że nie. Naukowcy z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii stwierdzili, że prosta, prawidłowa postawa ciałanie tylko poprawia nastrój, ale i przeciwdziała depresji. 

W porównaniu z postawą zgarbioną i pochyloną, siedzenie prosto może sprawić, że poczujemy się bardziej dumni po osiągnięciu sukcesów, może także zwiększyć się nasza systematyczność w wykonywaniu trudnych zadań i uczynić nas bardziej pewnymi siebie - powiedziała dr Elizabeth Broadbent, autorka badania, a jej wypowiedź przytacza Dailymail.co.uk. 

Badanie sugeruje również, że jeżeli tylko będziemy siedzieć wyprostowani, będziemy czuć się bardziej entuzjastycznie, a nasze uczucie lęku ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Z kolei, gdy uda nam się wykonać trudne zadanie, będziemy odczuwać większą radość, a nasza samoocena znacznie wzrośnie. 

Aby tego dowieść, naukowcy do badania zaprosi 61 osób. Każda z nich cierpiała na depresję i miały tendencję do garbienia się. Część z nich podczas badania została poproszona o utrzymanie wyprostowanej sylwetki (dodatkowo zostali związani taśmą używaną w fizjoterapii, która nie pozwala na garbienie się), a druga połowa mogła siedzieć w naturalnej dla siebie pozycji. 

Najnowsze badania dowodzą, że postawa ciała ma duży wpływ na nasze samopoczucie
Fotografia: Pixabay

Najnowsze badania dowodzą, że postawa ciała ma duży wpływ na nasze samopoczucie 

Dwie postawy, dwa punkty widzenia

Wszyscy badani mieli do wykonania zadania, które miały sprawdzić poziom stresu w ich organizmie. Między innymi poproszeni zostali o wygłoszenie krótkiego przemówienia, a także policzenie w tył od 1,022 w 13-cyfrowych grupach. Jak podaje Dailymail.co.uk, w międzyczasie wypełniali ankiety, w których napisać musieli, jak aktualnie się czują. 

Wyniki badań dla wielu mogą być sporym zaskoczeniem. Okazuje się, że osoby, które podczas wykonywania zadań siedziały zgarbione, nie czuły się komfortowo. Ci z kolei, którzy zachowali wyprostowaną sylwetkę, nie tylko byli bardziej rozmowni i odważni, ale też byli o wiele bardziej entuzjastycznie nastawieni do zadań, które właśnie wykonują. 

Choć przeprowadzone właśnie badania mogą pomóc w leczeniu depresji, ich autorka zaznacza, że choć wyprostowana postawa faktycznie pozwala ludziom poczuć się lepiej, wiele zależy od kontekstu i sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba. Pewne jest, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych, bardziej szczegółowych badań. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów