Narkolepsja – czym się objawia i jak się ją leczy?

Narkolepsja – czym się objawia i jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Narkolepsja to rzadkie zaburzenie snu, które objawia się m.in. zbyt dużą sennością w trakcie dnia. Jest to choroba przewlekła. Jak się ją leczy?

Narkolepsja jest bardzo uciążliwa dla osób, które na nią chorują. Objawia się ona niekontrolowanym zasypianiem nawet kilka razy w ciągu dnia. Jej pierwsze objawy pojawiają się już u nastolatków i młodych osób. Narkolepsji towarzyszą też inne schorzenia. Jak się ją leczy?

Zobacz także: Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?

Narkolepsja – co to?

Narkolepsja to zaburzenie snu o podłożu neurologicznym. Objawia się ona niekontrolowaną sennością w ciągu dnia oraz epizodami nagłej utraty napięcia mięśniowego (katapleksja). Innym schorzeniem, które często towarzyszy narkolepsji jest paraliż senny czy halucynacje.

Jest to choroba przewlekła. W jej przypadku stosuje się leczenie objawowe.

Narkolepsja – przyczyny

O przyczynach narkolepsji nie wiadomo na razie zbyt wiele. Jest to choroba neurologiczna i istnieją podejrzenia, że może ona być związana z nieprawidłową regulacją fazy REM u chorych. Pojawiają się także twierdzenia, iż narkolepsja ma charakter dziedziczny.

Ponad to, badania wykazały, iż pewna proteina w osób chorych na narkolepsję produkowana jest w mniejszych ilościach niż u osób zdrowych. Może się to wiązać z reakcją immunologiczną.

Narkolepsja – objawy

Narkolepsja to choroba polegająca na nagłych napadach snu w ciągu dnia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj już u bardzo młodych osób. Osoba z narkolepsją nie kontroluje czynności zapadania w sen i zdarza jej się zasnąć nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Takiemu napadowi senności towarzyszy zwykle nagła utrata napięcia mięśni (katapleksja), zachowania samoczynne oraz omamy wzrokowe. Osoba chora na narkolepsję zapada od razu w fazę snu REM, której towarzyszą bardzo żywe sny.

Częstym objawem u chorych dotkniętych narkolepsją jest katapleksja. Chory w trakcie ataku snu może wszystko słyszeć, a nawet wszystko widzieć, jeśli ma otwarte oczy. Narkolepsji towarzyszą także zachowania samoczynne. W trakcie ataku chory kontynuuje wykonywanie danej czynności, a po obudzeniu się nie pamięta, że to robił.

Zobacz także: Hormon szczęścia – jakie są jego źródła i rola w organizmie

Narkolepsja a inne schorzenia

Narkolepsji często towarzyszy wcześniej wspomniana katapleksja – wskutek zwiotczenia mięśni chorzy osuwają się na ziemię. Częstym zjawiskiem przy tej chorobie są także halucynacje senne. Wiąże się to z tym, iż chory na narkolepsję od razu zapada w fazę snu zwaną REM (to w niej pojawiają się marzenia senne). Dla pacjentów oznacza to, iż bardzo szybko przechodzą do świata realistycznych marzeń sennych, przypominających halucynacje.

Częstym zjawiskiem w przypadku osób chorych na narkolepsję jest także paraliż senny. Pojawia się on w momencie, kiedy umysł budzi się szybciej od ciała, a chory nie może się poruszyć.

Narkolepsja – leczenie

Aby zapobiegać niekontrolowanym drzemkom w ciągu dnia, chorzy na narkolepsję leczą senność preparatem stosowanym przy terapii ADHD. Niestety, nie zawsze jest on skuteczny. Wówczas zamiast tego można stosować inny lek o działaniu stymulującym.

Halucynacje senne i katapleksję, które towarzyszą schorzeniu leczy się lekami przeciwdepresyjnymi.

Zobacz także: Paraliż senny i nie tylko. Rzeczy, które mogą przytrafić się podczas snu. Niektóre są naprawdę niepokojące

Sen potrafi dużo powiedzieć o prawdziwych pragnieniach człowieka. Podobnie jest ze znakami zodiaku. Które z nich są najbardziej agresywne?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów