Nadużywanie zaimka "ja" może świadczyć o zaburzeniach psychicznych!

Sylwia Bagińska 27.07.2018
Nadużywanie słowa "JA"
Fotografia: Shutterstock

Jak się okazuje, ciągłe mówienie o sobie to nie tylko oznaka narcyzmu i samolubstwa. Nadużywanie słowa "ja" może być znacznie poważniejszym problemem...

Prawie każdy z nas spotkał w swoim życiu człowieka, którego interesuje tylko swoja osoba. Mówienie tylko o sobie i swoich marzeniach, oczekiwaniach, planach, złościach to dla wielu tylko oznaka narcyzmu. W wielu przypadkach zapewne tak jest. Jednak nadużywanie słowa "ja" może być objawem choroby psychicznej.

Zobacz także: Jedzenie czekolady i picie wina... odmładza. Zaskakujące wyniki badań

Nadużywanie słowa "ja" objawem zaburzeń psychicznych

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony w Stanach Zjednoczonych zbadali ten problem, a ich wnioski mogą okazać się dla wielu niepokojące. Według badaczy, człowiek dziennie wypowiada około 16 tysięcy słów, a co dziesiąte z nich to zaimek, np. (ja, ty, mój itp.).

Osoby zdrowe używają zaimków średnio 1400, o zaburzeniach psychicznych możemy mówić wtedy, kiedy są wypowiadane znacznie częściej. Niektóre osoby z zaburzeniami wypowiadają ich średnio około 2000.

Oprócz nadużywania zaimków (szczególnie: ja, mnie, mój, moja), osoby z zaburzeniami emocjonalnymi charakteryzuje negatywne podejście do świata. Bardzo często taka osoba jest napięta, zdenerwowana, odczuwa lęk - zdarza się, że także cierpi na depresję.

Według naukowców nadużywanie zaimków może być formą wołania o pomoc i świadczyć o bardzo przykrych doświadczeniach z przeszłości, a nawet teraźniejszości.

Kiedy nadużywanie słowa "ja" jest niepokojące?

Trzeba też pamiętać, że nie każde słowo "ja" obsesyjnie wypowiadane świadczy o zaburzeniach. Wszystko zależy od kontekstu wypowiedzi. Martwić powinniśmy się wtedy, kiedy jest używane jako opis negatywnych zjawisk.

A wy, jak często używacie słowa "ja"?

Zobacz także: Trend "Barbie feet" robi furorę na Instagramie. Lekarze ostrzegają: to szkodzi!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów