Myśli samobójcze - skąd się biorą? Jak pomóc osobie, która straciła nadzieję?

Magdalena Barszczak 18.07.2018
osoba z myślami samobójczymi
Fotografia:

Myśli samobójcze często pojawiają się w przebiegu chorób psychicznych, takich jak depresja lub u osób uzależnionych. Niezależnie od przyczyny nie wolno ich bagatelizować. Ty też możesz pomóc osobie, która jest przekonana o konieczności odebrania sobie życia. Zobacz, jak to zrobić!

Myśli samobójcze to psychopatologiczny objaw pojawiający się w różnych zaburzeniach psychicznych, a także w kryzysowych sytuacjach. Osoba, która je przeżywa, jest przekonana o konieczności odebrania sobie życia. Zazwyczaj myśli samobójcze poprzedzają myśli rezygnacyjne dotyczące bezsensu i bezcelowości w życiu lub braku rozwiązania dla danego problemu. Śmierć wydaje się wówczas jedynym wybawieniem.

Zobacz także: Schizofrenia paranoidalna to najczęstsza odmiana schizofrenii. Jakie są rokowania?

Myśli samobójcze - jak powstają

Przyczynami myśli samobójczych może być nagła, negatywna sytuacja. Fantazjowanie o śmierci może pojawić się w różnych etapach życia i być konsekwencją przykrych wydarzeń czy problemów finansowych. Osoba, która zamierza odebrać sobie życie, mogła doświadczyć traumy w postaci śmierci bliskiej osoby, ciężkiej choroby, która dotyczy kogoś z rodziny lub jej samej oraz utraty relacji, dóbr bądź wartości. 

Osoba, która pragnie odebrać sobie życie, może doświadczać chronicznego stresu, nie widzi nadziei w swojej dalszej egzystencji, nie radzi sobie z emocjami, które wywołała kryzysowa sytuacja i nie potrafi podjąć działań, które mogłyby poprawić jej samopoczucie. Często jedynym wyjściem wtedy jest dla niej samobójstwo. 

Myśli samobójcze nie zawsze prowadzą do odebrania sobie życia. Niekiedy chory nie jest w stanie konstruktywnie poradzić sobie ze stresem i trudnym położeniem. Myślenie o samobójstwie jest wtedy dla niego rodzajem ucieczki od problemów. Niestety, niektórzy nie poprzestają na rozważaniach. W ich przypadku myśli samobójcze mogą prowadzić do samobójstwa.

Osoby, które mają myśli samobójcze, często przejawiają zachowania autoagresywne, ryzykują życiem i mogą robić sobie krzywdę, np. okaleczać lub stosować różne substancje psychoaktywne. 

Zobacz także: Nic cię nie cieszy? Anhedonia to główny objaw depresji

Myśli samobójcze - a zaburzenia psychiczne i uzależnienia

Myśli samobójcze mogą pojawiać się w przebiegu chorób psychicznych takich jak:

Chory wtedy traktuje samobójstwo jako jedyne wyjście dla siebie. W depresji myśli samobójcze pojawiają się zazwyczaj w końcowej fazie, kiedy chory nie widzi innej ucieczki od problemów. U 15 proc. pacjentów kończą się popełnieniem samobójstwa.

Mogą też towarzyszyć depresji dwubiegunowej (w której pojawiają się wahania nastroju - euforia i pobudzenie w manii oraz głęboki smutek i poczucie bezsensu życia w depresji).

Myśli samobójcze częste są także w zaburzeniach osobowości borderline, kiedy chory zmęczony nieustanną sinusoidą emocji i cierpieniem, nie widzi innego wyjścia, jak odebrać sobie życie. Zaburzenia osobowości mają swój początek już w dzieciństwie, dlatego leczenie myśli samobójczych u osób z borderline jest dużo trudniejsze niż w zaburzeniach depresyjnych.

Myśli samobójcze mogą wystąpić u osób zmagających się z uzależnieniami, takimi jak:

 • alkoholizm,
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Osoby nadużywające alkoholu i narkotyków częściej cierpią na depresję, której jednym z objawów są myśli samobójcze. Alkoholik czy narkoman po wytrzeźwieniu może odczuwać poczucie winy, słabość, wstyd, obniżoną samoocenę, lęk, psychozy. Taka osoba nie tylko ma myśli samobójcze, ale może je wcielać w życie, dlatego jeśli zgłasza taki zamiar, powinna jak najszybciej trafić na oddział psychiatryczny.

Zobacz także: W nerwicy choruje psychika. Jakie są rodzaje nerwicy i jak ją leczyć?

Myśli samobójcze - pomoc i leczenie

Myśli samobójczych nie wolno bagatelizować! Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich przeżywa cierpienie i nie widzi innego rozwiązania poza samobójstwem, może zwrócić się po pomoc do lekarza psychiatry, psychoterapeuty czy specjalisty ds. interwencji kryzysowej w:

 • Poradni Zdrowia Psychicznego,
 • Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
 • Ośrodku Interwencji Kryzysowej,
 • Ośrodku Pomocy Społecznej,
 • szpitalu.

Jeśli masz myśli samobójcze lub inne objawy depresji lub problemy natury psychologicznej, możesz zwrócić się o pomoc także do Fundacji ITAKA. Antydepresyjny Telefon Zaufania to: 22 654 40 41. Dyżurujący pod tym numerem psychiatra pomaga nie tylko osobom z depresją, ale też ich rodzinom.

Co możesz zrobić, jeśli twój bliski lub znajomy ma myśli samobójcze?

 • Wysłuchaj,
 • Nie oceniaj,
 • Nie bagatelizuj problemów,
 • Nie unikaj go - może się zdarzyć, że będziesz jedyną osobą, do której zwróci się o pomoc,
 • Pomóż umówić wizytę u specjalisty.

Leczenie myśli samobójczych może obejmować farmakoterapię lub psychoterapię. Jeśli chory wykazuje tendencje samobójcze, wskazana może być hospitalizacja psychiatryczna, która zapewni pacjentowi bezpieczeństwo oraz umożliwi zmianę metod leczenia, jeśli nie poskutkują.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów