Mutyzm – co robić, kiedy dziecko nie mówi?

Mutyzm – co robić, kiedy dziecko nie mówi?
Fotografia: Shutterstock

Mutyzm może być zdiagnozowany, kiedy dziecko w ogóle nie mówi lub jego mowa jest bardzo ograniczona. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak wygląda leczenie?

Mutyzm to zaburzenie mowy, które dotyka nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Co prawda to schorzenie diagnozuje się zazwyczaj pomiędzy 3. a 5. rokiem życia, jednak często dotyka ono również osoby w innym wieku. Mutyzm może wywołać np. stresująca sytuacja. Jak się go leczy?

Zobacz także: Dysleksja objawia się jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Poznaj pierwsze objawy tego zaburzenia

Mutyzm – co to?

Mutyzm jest zaburzeniem mowy, które polega na braku lub ograniczeniu stosowania własnej mowy przy jednoczesnym rozumieniu mowy innych osób. Mutyzm może zostać zdiagnozowany przez logopedę, psychologa lub psychiatrę.

Może on występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej po to, aby zaburzenia nie utrwaliły się.

Mutyzm – objawy

Wyróżnia się trzy rodzaje mutyzmu, a każdy z nich ma nieco odmienne objawy. Wyróżnia się:

Mutyzm wybiórczy

Ten rodzaj mutyzmu polega na tym, iż dziecko wybiera sobie osoby, z którymi chce rozmawiać i robi to bez problemu, z kolei do innych nie odzywa się w ogóle. Zazwyczaj osobami, z którymi dziecko normalnie rozmawia są członkowie rodziny.

Dziecko dotknięte mutyzmem wybiórczym może całkowicie unikać kontaktu wzrokowego z innymi osobami i stać nieruchomo, nie okazując żadnych emocji podczas próby nawiązania przez inne osoby kontaktu z nim. W innym przypadku może mieć miejsce także odmienna sytuacja. Kiedy ktoś chce nawiązać kontakt z dzieckiem, ono np. zaczyna zachowywać się agresywnie.

Zobacz także: Kiedy człowiek przestaje swobodnie mówić. Czym jest afazja?

Mutyzm sytuacyjny

Mutyzm sytuacyjny pojawia się u dzieci, które mówią normalnie, a ograniczenie bądź brak mowy pojawia się u nich jedynie w określonych sytuacjach. Mowa tu o sytuacjach stresujących i trudnych, którymi może być dla dziecka np. pójście do szkoły.

W przypadku tego schorzenia dziecko porozumiewa się z otoczeniem za pomocą mimiki twarzy bądź gestów.

Mutyzm całkowity

O mutyzmie całkowitym może być mowa wtedy, kiedy dziecko w ogóle nie mówi. Osoba dotknięta tym schorzeniem jest w stanie szeptać, czasami nawet krzyczeć i wydawać nieartykułowane dźwięki.

Dziecko będzie porozumiewało się z otoczeniem za pomocą gestów np. kiwania głową. Temu rodzajowi mutyzmu może towarzyszyć nawet brak łaknienia czy trudności w przełykaniu.

Zobacz także: Dysortografia - jak wygląda leczenie tego zaburzenia?

Mutyzm – przyczyny

U dzieci dotkniętych mutyzmem najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest podłoże psychiczne. Do wykształcenia się u dziecka mutyzmu może doprowadzić nowa, trudna i stresująca sytuacja, w której młoda osoba nie potrafi się odnaleźć.

Patologie rodzinne takie, jak alkoholizm czy przemoc domowa również mogą prowadzić do choroby dziecka. Także błędy wychowawcze, na które będzie się składał np. nadmiar zakazów również może prowadzić do mutyzmu.

Całościowe zaburzenia rozwoju dziecka takie, jak np. autyzm także może być podłożem tej choroby.

Mutyzm – leczenie

Przy leczeniu mutyzmu bardzo ważne jest to, aby zostało ono wdrożone jak najszybciej. Do wyleczenia mutyzmu stosuję się psychoterapię. Szczególnie skuteczna będzie w tym przypadku terapia behawioralna, która ma na celu wyeliminowanie u dziecka utrwalonych, szkodliwych zachowań i przyswojenie nowych, właściwych wzorców postępowania.

Inną metodą stosowaną przy leczeniu mutyzmu jest terapia psychodynamiczna. Ma ona na celu dotarcie do podświadomych przyczyn problemów pacjenta.

W leczeniu mutyzmu szczególnie ważne jest podejście otoczenia do chorego dziecka. Pracownicy szkoły, do której uczęszcza dziecko powinni pomóc mu w nawiązywaniu relacji z innymi dziećmi oraz wspierać je, aby poczuło się pewniej.

Zobacz także: Dyskalkulia, czyli wrodozne problemy z matematyką. Jak się objawia?

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów