Mizoginia: skąd bierze się chorobliwa niechęć do kobiet?

Mizoginia: skąd bierze się chorobliwa niechęć do kobiet?
Fotografia: Shutterstock

Nazwa mizoginizm wywodzi się ze starożytnej greki i powstała po połączeniu słowa „misos” (nienawiść) ze słowem „gyne” (kobieta). Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Zdawałoby się, że chorobliwa niechęć do kobiet może dotykać tylko mężczyzn i faktycznie stanowią oni większy procent osób dotkniętych mizoginią, jednak nawet niektóre kobiety mogą przejawiać niechęć do przedstawicielek swojej płci. Czym jest to spowodowane i skąd bierze się mizoginia?

Zobacz także: Dysonans poznawczy – na czym polega i jak go zredukować?

Mizoginia – co to?

Mizoginia (mizoginizm) to chorobliwa niechęć do kobiet. Schorzenie to obecne jest już od starożytności. Wówczas pozycja społeczna kobiet była niższa niż obecnie i często spotykały się one z niechęcią mężczyzn. Mizoginię charakteryzuje niechęć do kobiet, a wręcz patologiczny wstręt do nich.

Osoba dotknięta mizoginią uważa kobiety za gorsze i obwinia je za całe zło świata.

Mizoginia – jak ją rozpoznać?

Osoba cierpiąca na mizoginię unika towarzystwa kobiet, jak tylko może, a w ich obecności staje się nieśmiała. Taka osoba wygłasza tezy o podrzędności kobiet względem mężczyzn i jest pełna uprzedzeń do nich. Na poparcie swoich racji przywołuje różnorodne argumenty, które jej/jego zdaniem są słuszne, a w rzeczywistości oparte są na stereotypowym myśleniu.

Jeśli mizogin zdecyduje się na założenie rodziny, traktuje żonę jako osobę służącą tylko do zaspokajania jego zachcianek i robi wszystko, by poczuła się jak najgorzej; w skrajnych przypadkach jest nawet sprawcą przemocy w rodzinie.

Mizogin traktuje kobiety ze znacznie mniejszą dozą szacunku niż mężczyzn. Rzuca w ich kierunku kąśliwe uwagi. Taka osoba usprawiedliwia zdrady mężczyzn i jednocześnie podchodzi bardzo krytycznie do zachowania kobiet.

Zobacz także: Biofeedback – na czym polega ten trening?

Mizoginia – przyczyny

Mizoginia ma bardzo różne podłoża. Jej przyczyn można doszukiwać się w strachu, zazdrości czy w złych doświadczeniach seksualnych z kobietami. Niechęć do kobiet w przypadku mizogina może wynikać z tego, że po prostu się ich boi. W ich towarzystwie są nieśmiali, tracą całą pewność siebie i zachowują się niezręcznie.

Inną przyczyną mizoginii może być zazdrość. Mizogin sprowadza rolę kobiety jedynie do gotowania, sprzątania i siedzenia w domu, w taki sposób próbując zrekompensować sobie poczucie niższości.

Mizogin często ma złe doświadczenia seksualne z kobietami i z tego wynika jego niechęć do nich. Złe skojarzenia z sytuacjami intymnymi może prowadzić do przyjęcia postawy mizogina. Trudna sytuacja rodzinna i niełatwe dzieciństwo również mogą powodować mizoginię. Despotyczna matka, która całkowicie podporządkowała sobie innych członków rodziny bądź ojciec, który okazywał brak szacunku kobietom sprawia, że dziecko może zostać mizoginem.

Pomimo tego, że mizoginami są najczęściej mężczyźni, zdarzają się także kobiety, które odnoszą się z niechęcią i pogardą do innych kobiet.

Mizoginia – leczenie

Mizogin zazwyczaj nie widzi nic złego w swojej postawie i postępowaniu, tym trudniej jest namówić go na leczenie. Taka osoba zaprzecza wszelkim próbom uświadomieniu mu jego problemu i nie czuje potrzeby przepracowania go.

W leczeniu mizoginii skuteczna będzie psychoterapia, dostosowana do danej osoby. Przydatne mogą okazać się także techniki relaksacyjne. W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne.

Zobacz także: Frustracja – skąd się bierze i jak ją pokonać?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

 

 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów