Mizofobia to irracjonalny lęk przed zarazkami. Jak go wyleczyć?

Hanna Skowron 24.09.2018
kobieta z mizofobią, kompulsywnie myjąca ręce
Fotografia: Shutterstock

Mizofobia jest rodzajem fobii, która polega na panicznym lęku przed pobrudzeniem się, zanieczyszczeniami i zakażeniami. Objawia się przede wszystkim nadmierną pedanterią i kompulsywnym myciem rąk, a także innymi natręctwami związanymi z utrzymywaniem czystości. 

Mizofobia należy do zaburzeń na tle nerwicowym. Często towarzyszy jej nerwica natręctw. Charakteryzuje się przede wszystkim przesadnym, maniakalnym wręcz dążeniem do czystości i nie dopuszczaniu do różnego rodzaju zabrudzeń i zakażeń.

Tym terminem określa się także paniczną obawę przed różnymi zarazkami. Mizofobik jest maniakalnym pedantem, dążącym wręcz do sterylności: swojego ciała i otoczenia, w jakim przebywa. Dowiedz się więcej!

Mizofobia – objawy

Osoba zmagająca się z mizofobią za wszelką cenę unika kontaktu z brudnymi obiektami: przedmiotami, ludźmi, zwierzętami. Przesadnie dba o higienę własnego ciała i otoczenia, na przykład biorąc kilkukrotnie w ciągu dnia prysznic, piorąc ubrania po kilku godzinach noszenia, kompulsywnie myjąc ręce, sprzątając codziennie mieszkanie…

Mizofobik jest przekonany o tym, że brud i zarazki doprowadzą do choroby lub/i śmierci, dlatego stara się utrzymywać sterylne wręcz warunki w miejscu, w którym przebywa.

Za wszelką cenę unika dotykania przedmiotów, które w jego uznaniu (a niekoniecznie w rzeczywistości) są brudne i znajdują się na nich zarazki, nie chce także przebywać w miejscach, które uznaje za brudne. Jeśli jednak nie ma wyjścia i musi na przykład skorzystać z miejskiej toalety lub złapać się drążka w pojeździe komunikacji miejskiej, wdraża przesadzone środki ochronne:

·   Zakłada rękawiczki

·   Klamek i poręczy dotyka przez chusteczkę

·   Nosi przy sobie żel dezynfekujący do rąk i używa go co chwilę

·   Ubrania założone raz „na zewnątrz” pierze od razu po powrocie do domu, często kilkukrotnie lub w wysokiej temperaturze – aby zabić bakterie i zarazki.

Zobacz także: Erytrofobia – lęk przed publicznym zaczerwienieniem. Przyczyny i leczenie

W przypadku kontaktu z brudem i zarazkami, przeważnie występują objawy charakterystyczne także dla innych rodzajów fobii:

·   Drażliwość i nerwowość

·   Poczucie zagrożenia i chęć natychmiastowej ucieczki

·   Kołatanie serca

·   Wzrost ciśnienia krwi

·   Ściśnięty żołądek

·   Zimne poty

·   Potliwość dłoni

·   Suchość w ustach

·   Uczucie narastającej paniki i histeria

·   Zaburzenia widzenia i mowy

·   Drżenie i słabość mięśni.

Zobacz także: Spokojnie, to tylko lęk. Jak postępować podczas ataku paniki?

Mizofobia – leczenie

Podjęcie walki o powrót do normalnego życia, pozbawionego irracjonalnego, ale paraliżującego lęku, to konieczność. Pozostawienie fobika bez pomocy skutkuje pogłębieniem się strachu (działa tutaj mechanizm uczenia się: unika się czegoś, bo jest złe, a im bardziej się unika, tym bardziej ten strach narasta).

Pogłębiający się i utrwalający się stres prowadzi nie tylko do zaostrzenia objawów, ale także znacząco przekłada się negatywnie na życie społeczne i kontakty towarzyskie. Konsekwencją wycofania się z poczucia wstydu jest pogłębienie się objawów nerwicowych, zaburzenia snu, a nawet depresja.

Mizofobię, podobnie jak pozostałe rodzaje fobii leczy się za pomocą psychoterapii. W przypadku silnego stresu, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie, czasem stosuje się środki farmakologiczne o działaniu antydepresyjnym i uspokajającym.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Opowiesz o swoich problemach lekarzowi lub psychoterapeucie?

Liczba głosów:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
Tagi:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów