Mitomania – czym jest i jak ją wyleczyć?

Mitoman
Fotografia: Shutterstock

Mitomania, czyli inaczej kłamstwo patologiczne to skłonność do notorycznego mówienia nieprawdy i tworzenia w opowieściach alternatywnej rzeczywistości. Co jest tego przyczyną?

Większości osób zdarza się czasem delikatnie minąć się z prawdą lub zwyczajnie skłamać. Co jednak, kiedy dzieje się to notorycznie a osoba, z którą rozmawiamy serwuje nam całkiem inną wersję rzeczywistości niż ta, którą znamy? Wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z mitomanią, która inaczej nazywana jest kłamstwem patologicznym. Na czym dokładnie polega i skąd się bierze ta przypadłość?

Zobacz także: Syndrom sztokholmski – na czym polega?

Mitomania – co to?

Mitomania, która jest też nazywana kłamstwem patologicznym, pseudologią fantastyczną bądź zespołem Delbrücka, jest patologiczną skłonnością do kłamania, opowiadania zmyślonych historii i zatajania prawdy. Od zwykłego kłamania, mitomania różni się tym, iż osoba kłamiąca sama nie jest w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji. Schorzenie to klasyfikowane jest jako zaburzenia osobowości.

Pseudologia cechuje się tym, że osoba opowiadająca jakąś historię jest przekonana o swojej racji. Żadne argumenty drugiej strony nie są w stanie przekonać jej, że się myli.

Mitoman – kto to?

Osoba cierpiąca na zespół Delbrücka nie potrafi odróżnić fikcji od rzeczywistości, a co za tym idzie również prawdy od kłamstwa. Mitoman chce, aby inni postrzegali jego życie jako szczęśliwe i pozbawione trosk. To jeden z powodów, dla którego przedstawia innym zmyślone wizje.

Mitoman za pomocą swoich zmyślonych wizji pragnie znaleźć się w centrum zainteresowania. Osoby te zazwyczaj cechują się niską samooceną oraz licznymi kompleksami. Mitoman ma o sobie zbyt wysokie mniemanie, a jego opowieści są z pogranicza science-fiction.

Osoby cierpiące na mitomanię bardzo często są rozchwiane emocjonalnie. Jednocześnie w codziennym życiu towarzyszy im nerwica i zaburzenia lękowe. Przypadłość ta może wystąpić w każdym wieku. U dzieci ma charakter przejściowy i związana jest z chęcią przeżywania baśniowych przygód.

Mitomania – przyczyny

Podłoża mitomanii można doszukiwać się u osób po niedawno przebytych chorobach organicznych mózgu. To schorzenie jest także zależne od wrodzonych właściwości psychopatycznych. Na mitomanię często chorują osoby o usposobieniu histerycznym. Dokładna przyczyna tego zaburzenia nie została jednak do końca poznana.

Skłonność do patologicznego kłamania przejawiają osoby z zaburzeniami osobowości oraz te, które opowiadaniem fantastycznych historii chcą sobie zrekompensować swoje kompleksy. Przypadłość ta zaczyna się kształtować we wczesnej młodości.

Mitomanii się nie dziedziczy, jednak warunkują ją ciężkie przeżycia z dzieciństwa. Osoby, u których w rodzinie pojawił się alkoholizm lub inne patologie wykazują znaczne większe predyspozycje do rozwinięcia się tego schorzenia.

Schorzenie to może pojawić się u osób, które przeżyły ciężki wypadek lub doświadczyły bezpośredniego zagrożenia życia. Patologiczni kłamcy często uciekają w swoją świadomość przed trudnymi sytuacjami i tworzą sobie swoją własną, bezpieczną rzeczywistość.

Mitomania może towarzyszyć innym poważnym chorobom psychicznym takim, jak choroba dwubiegunowa czy schizofrenia. Dotyka także osób cierpiącym na ADHD.

Mitomania – objawy

Mitoman odznacza się dość charakterystycznymi cechami. Doskonale wczuwa się w odgrywane przez siebie role. Podejmuje bardzo dużo starań, aby swoje wyobrażenia wcielić w życie. Osoby z tym zaburzeniem są wbrew pozorom bardzo kontaktowe i mają wysokie zdolności konwersacyjne.

W psychice takich osób głęboko zakorzeniony jest egocentryzmy, na który składają się brak sympatii do innych i nie liczenie się z ich zdaniem oraz nadmierne samouznanie. Mitoman bardzo często przypisuje sobie heroiczne działania i właśnie na nich buduje swoje opowieści.

Przeprowadzone badania wykazały, że wśród patologicznych kłamców większość stanowią kobiety. Mają one większą tendencję do rozmijania się z prawdą niż mężczyźni.

Zobacz także: Często się spóźniasz? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość!

Mitomania a choroby psychiczne

Rozpoznanie mitomanii nawet dla doświadczonego psychologa może być problemem. Wiążę się to z tym, iż patologiczne kłamanie może być ciężko odróżnić od innych zaburzeń. Trudność ta wywodzi się z faktu, iż psycholog może na początku nie być w stanie rozróżnić, które treści wypowiadane przez chorego są kłamstwem, a które są skutkiem np. urojeń.

Tendencja do patologicznego kłamania może być powiązana z wieloma innymi schorzeniami psychicznymi. Wśród nich, oprócz zaburzeń osobowości, jest także osobowość borderline czy osobowość narcystyczna.

Aby pomóc osobom z mitomanią niezbędna jest psychoterapia. Regularne sesje są w stanie przywrócić chorym zdrowie jednak nie jest to ani proste, ani szybkie.

Zobacz także: Wahania nastroju często mogą być objawem ciężkich chorób. Jakich?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów