Mania to towarzysz zaburzeń psychicznych. Jak się objawia?

Hanna Skowron 24.08.2018
Mania - objawy
Fotografia: ---

Mania najczęściej współtowarzyszy zaburzeniom, takim jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa, a także nerwica. Nie jest chorobą samą w sobie, a zaburzeniem z gatunku zaburzeń afektywnych. Jaki ma przebieg przy poszczególnych chorobach?

Mania najczęściej kojarzona jest z przebiegiem choroby dwubiegunowej, w której dominują dwa stany: depresja i właśnie mania. To dwie skrajnie różne reakcje. W przypadku manii można mówić w takim przypadku o dwutorowym przebiegu – stanu przyjemnego lub drażliwego nastroju.

Chorzy często opisują stan manii jako pozytywne, wręcz euforyczne przeżycie, które może trwać bardzo długo. Inni zaś kojarzą ją wyłącznie z nerwowością, frustracją i narastającą agresją. Mania: schizofrenia, choroba dwubiegunowa, nerwica lękowa: dowiedz się więcej!

Zobacz także: Emocje związane z ciężkim przeżyciem mogą trwać wiele lat. Czym jest trauma i jak się ją leczy?

Mania – schizofrenia

Schizofrenia to zupełnie inne zaburzenie, niż mania. Zdarza się jednak, że osoba zmagająca się ze schizofrenią, przeżywa okres maniakalny. Zdarza się to zwykle przed, w trakcie oraz po ostrym epizodzie schizofrenii. Przeżywanie okresu maniakalnego nie jest typowe dla tej choroby, jednak występuje dość często. Epizod manii przy przebiegu schizofrenii ma przebieg indywidualny.

Mania – choroba dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa określana jest również mianem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Charakteryzuje się epizodami depresji, manii (lub hipomanii), a także epizodów mieszanych. Pomiędzy wystąpieniem okresu depresji lub manii, zwykle pojawiają się okresy remisji. Objawy ustępują wówczas całkowicie bądź pojawiają się epizodycznie i w bardzo małym nasileniu.

Mania w chorobie dwubiegunowej może charakteryzować się zarówno ogromną euforią i pozytywnym pobudzeniem, jak i agresją, drażliwością i narastającą frustracją, z którą trudno sobie poradzić. Epizody manii mogą być krótkie – kilkugodzinne, ale także długie i trwać kilka dni lub nawet tygodni czy lat. Epizod maniakalny jest zwykle nadmierną radością w stosunku do sytuacji, ale może ulec błyskawicznej zmianie, przechodząc w stan dominacji i narzucania swojej woli. Tym uczuciom towarzyszy zazwyczaj potrzeba natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb – a stąd już krok do frustracji i agresji.

Zobacz także: Schizofrenia paranoidalna to najczęstsza odmiana schizofrenii. Jakie są rokowania?

Mania – nerwica lękowa

Nerwica lękowa to inna nazwa manii. Chory odczuwa nieuzasadniony lęk i frustrację, które często paraliżują na tyle, że pacjent nie potrafi wykonywać codziennych czynności, ani wyjść z domu. Poczucie wszechogarniającego zagrożenia i napięcia staje się nie do wytrzymania, co chory próbuje rozładować, często w sposób siłowy – agresją wobec otoczenia bądź autoagresją. Dlatego osoby zmagające się z nerwicą, często wpadają w depresję.

Mania – objawy

Jak rozpoznać epizod manii? Najczęściej występujące, najbardziej charakterystyczne objawy, to:

  • Słowotok
  • Pobudzenie psychoruchowe
  • Natrętne myśli
  • Epatowanie seksualnością, prowokacyjne, wręcz wulgarne zachowanie
  • Problemy z koncentracją
  • Narcystyczne myślenie (link do „osobowość narcystyczna”)
  • Nieumiejętność krytycznej oceny swojego zachowania
  • Bezsenność
  • Rozpieranie przez energię.

Chory zmagający się z zaburzeniami osobowości bądź zaburzeniami psychicznymi, powinni być pod kontrolą lekarza. Leczenie większości przypadłości jest możliwe i skuteczne, pozwalając na komfortowe życie.

Zobacz także: Kiedy jedzenie staje się obsesją. Rodzaje zaburzeń odżywiania i ich objawy

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

7 naturalnych antydepresantów:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów