Ludziom można wmówić fałszywe wspomnienia i przyjmą je za własne

Katarzyna Mordalska 09.12.2016
zdjęcia
Fotografia: www.pixabay.com

Nowe badania nad fałszywą pamięcią wyjaśniają także, dlatego ludzie wierzą w nieprawdziwe informacje.

Wspomnienia mogą mieć różne podłoże, niekoniecznie prawdziwe. Jak donosi portal Qz.com, do przeanalizowanie ludzkiej pamięci naukowców skłoniły ostatnie wydarzenia w USA związane z kampanią wyborczą i towarzyszącymi jej, licznymi nieprawdziwymi informacjami.

Zdaniem Kimberly Wade z Uniwersytetu w Warwick, wyniki jej oraz siedmiu innych profesorów badań, opublikowane pod koniec listopada 2016 roku, mogą wyjaśniać, dlaczego ludzie bezgranicznie wierzą w nieprawdziwe doniesienia mediów.

Naukowcy, na podstawie licznych analiz dotychczasowych badań na zjawiskiem fałszywej pamięci, opracowali sposób kodowania informacji, by sprawdzić, czy dorośli uczestnicy badania przyjmą wymyślone wspomnienia za własne i, jeśli tak, to w jakim stopniu. W procederze zaszczepiania fałszywych wspomnień uczestniczyli najbliżsi badanych. Byli to rodzice lub rodzeństwo, by uwiarygodnić zaistnienie fikcyjnych wydarzeń w dzieciństwie.

Wspomnienia czasem kłamią

Podczas kilku kolejnych sesji badania uczestnicy byli prowokowani do wydobywania wspomnień z meandrów pamięci, przy zastosowaniu różnych technik. Ponad połowa była skłonna przyznać, że doświadczyła opisywanych wcześniej przez bliskich zdarzeń, a w przypadku 30% badanych uznano, że rozwinęli fałszywą pamięć.

Ten sam proces może zostać uruchomiony w przypadku fałszywej wiadomości w mediach – powiedziała Kimberly Wade w New York Daily News, której wypowiedź przytacza portal Qz.com. - Jeśli ludzie stale stykają się z tą samą, przekłamaną wiadomością albo pozyskują ją z wiarygodnych źródeł, uwierzą i zapamiętają nawet te wydarzenia, które nie miały miejsca. Zadziałają te same procesy pamięciowe.

Jak widać, po raz kolejny okazało się, że nie warto być ufnym. I wszystko sprawdzać nie raz, a kilka razy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów