Lepiej mieć siostrę czy brata? Najnowsze wyniki badań wskazują, jak rodzeństwo kształtuje naszą osobowość

Katarzyna Leszczyńska 19.12.2017
Lepiej mieć siostrę czy brata?
Fotografia: pixabay.com

Kto ma na nas lepszy wpływ?

Choć rodzeństwo czasami może zirytować, dzięki niemu zazwyczaj świat nabiera kolorów. Często są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i zawsze możemy na nich liczyć. Aż trudno zdecydować, czy lepiej mieć brata czy siostrę. Na to musieli jednak zdobyć się uczestnicy badania przeprowadzonego przez Uniwersytet De Montfort i Uniwersytet Ulster, w którym spróbowano rozprawić się z tą sprawą.

W badaniu udział wzięło 571 młodych ludzi w wieku 17-25 lat, którzy posiadają rodzeństwo. Za pomocą ankiety zapytano ich o satysfakcję z posiadania braci i sióstr. Okazało się, że ci, którzy posiadali żeńskie rodzeństwo, byli z niego bardziej zadowoleni.

Siostry wydają się zachęcać do bardziej otwartej komunikacji i spójności w rodzinach – twierdzi jeden z badaczy, profesor Tony Cassidy, w rozmowie z „The Telegraph”.

Siostry namawiają swoje rodzeństwo do otwartości i sprawiają, że dzięki nim jesteśmy optymistami. Mają również wpływ na nasze kontakty z innymi ludźmi. Dzięki nim jesteśmy sympatyczniejsi. Warto zatem zastanowić się, czy nie są to plusy, dzięki którym możemy wybaczyć, gdy znów zobaczymy siostrę w naszej ulubionej bluzce.  

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.

1. Twoja najmłodsza pociecha jest:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów