Kiedy lęki i fobie nie pozwalają normalnie żyć. Jak sobie pomóc?

Hanna Skowron 26.07.2018
Lęki i fobie - terapia
Fotografia: Shutterstock

Odkąd tylko sięgasz pamięcią, bałeś się różnych rzeczy – jednych mniej, drugich bardziej. Po dziś dzień za wszelką cenę unikasz określonych sytuacji lub przedmiotów. Różnego rodzaju lęki i fobie przejęły panowanie nad twoim życiem? Nigdy nie jest za późno, by je zwalczać!

Obawy przed różnymi rzeczami towarzyszą każdemu z nas – w mniejszym lub większym stopniu. Często widząc człowieka dziwnie zachowującego się (rozglądającego niepewnie na boki, stawiającego kroki tylko na pełnej płytce chodnika, przechodzącego przez pasy stawiając stopę tylko na białym polu) wiesz, że ma problem podobny do ciebie.

Zobacz także: Twoim koszmarem jest fobia? Forum zrzeszające ludzi o podobnych problemach może być częścią terapii!

Irracjonalnych obaw nie zrozumie nikt, kto sam nie cierpi z takiego samego lub podobnego powodu. Lęki i fobie towarzyszą większości ludzi, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia, w różnym stopniu. Strach przed czymś zakorzeniony jest w podświadomości i czasem dochodzi do stanu, w którym przejmuje kontrolę nad życiem.

Lęki i fobie – skąd się biorą?

Przedmiotem obaw i strachu mogą być różne sytuacje, przedmioty lub inne czynniki. Fobią nazywany jest każdy stan, w którym strach i obawa paraliżują nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Lęki i fobie najczęściej pojawiają się na kanwie traumatycznych przeżyć związanych z aktualnym obiektem lęku, przede wszystkim w dzieciństwie i okresie dojrzewania.

Jeśli na samą myśl o pająku, przemówieniu publicznym czy zejściu do piwnicy bez światła ogarnia cię paraliżujący strach, a wręcz panika, serce zaczyna mocniej bić, a dłonie pocić i za nic w świecie nie chcesz dopuścić do tej sytuacji – bardzo możliwe, że jest to właśnie twoja fobia.

Lęki i fobie – do czego prowadzą?

W wielu przypadkach osoby zmagające się z fobią zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak irracjonalne i niczym nie poparte jest ich myślenie. Jednak lęki te zakorzenione są głęboko w podświadomości i nie ma się nad nimi żadnej kontroli, mimo szczerych chęci i prób.

Jeśli są na tyle silne, że utrudniają, a wręcz uniemożliwiają normalne życie, prowadzą do nerwicy i depresji, całkowitej lub znacznej izolacji od społeczeństwa, a także trudności z podstawowym nawet funkcjonowaniem wśród ludzi. Narastające poczucie wstydu i beznadziei, długotrwały stres i poczucie bycia zupełnie nierozumianym, może przynieść bardzo przykre skutki.

Nie ma fobii „głupich” czy „mało istotnych”. Jeśli czujesz, że zagrażają one twojej swobodnej egzystencji, zgłoś się do psychologa. Szczera rozmowa, wyrzucenie z siebie wszystkich obaw i poczucie bycia zrozumianym to podstawa do podjęcia walki o swoje zdrowie i jakość życia.

Jak leczyć lęki i fobie?

Podstawą do tego, by zawalczyć o siebie, jest:

- uświadomienie sobie, że problem istnieje

- schowanie poczucia wstydu „do kieszeni” i udanie się do specjalisty.

Obawa przed byciem wyśmianym, zbagatelizowaniem problemu czy „złotymi radami” pod tytułem „nie wymyślaj głupot”, „co też ci do głowy przyszło, pająka/ludzi/wody się bać”? to najczęstsze przyczyny , dla których chory zamyka się w sobie.

Szczera rozmowa z terapeutą, nawiązanie kontaktu z innymi osobami zmagającymi się z takim samym lub podobnym problemem, a także wsparcie bliskich to najistotniejsze czynniki umożliwiające powrót do normalnego, swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie. Psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta pomaga w przezwyciężaniu barier psychicznych, stosując odpowiednią dla danego przypadku terapię.

Zobacz także: Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka…Czym jest socjofobia?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów