Leczenie depresji wymaga czasu. Jak pomóc osobie z depresją?

Magdalena Barszczak 24.05.2018
kobieta chora na depresję
Fotografia: Shutterstock

Leczenie depresji to często żmudny i długotrwały proces. Chory, który zauważa pierwsze objawy, może zwlekać z wizytą u lekarza w nadziei, że same miną. Depresję, jak każdą inną chorobę, trzeba leczyć. Podstawową formą leczenia depresji są psychoterapia i farmakoterapia, ważne jest także wsparcie najbliższych.

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, a jego skuteczność zależy od prawidłowo postawionej diagnozy. Z reguły, kiedy zaczynamy zauważać u siebie objawy depresji, trafiamy do lekarza rodzinnego lub neurologa. Często dostajemy leki uspokajające lub nasenne, które - zażywane przez kilka tygodni - uzależniają. Psychiatra z kolei może przepisać leki przeciwdepresyjne, które nie w każdej sytuacji są uzasadnione.

Bardzo ważnym uzupełnieniem farmakoterapii, a w niektórych przypadkach podstawą leczenia depresji, tak samo jak w przypadku nerwicy, jest psychoterapia. Jeśli chory odczuwa lęk, nie może spać, a symptomy choroby utrudniają jego funkcjonowanie, lekarz powinien przepisać leki na depresję.

Zobacz także: Jak leczyć nerwicę? Leki, psychoterapia i zioła

Depresja to ciężka choroba, która upośledza życie chorego na każdym polu. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia objawia się smutkiem, utratą zainteresowań, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Wiele osób bagatelizuje jej oznaki i z powodu wstydu unika wizyty u lekarza z lęku przed stygmatyzacją. Warto jednak podkreślić, że to choroba jak każda inna i powinna być leczona.

Leczenie depresji - diagnoza 

Jak rozpoznać depresję? Mówimy o niej, kiedy u pacjenta w ciągu 2 tygodni wystąpi minimum pięć z poniższych symptomów. Depresja - objawy, które muszą się pojawić, aby móc mówić o tym zaburzeniu to: obniżenie nastroju, albo utrata zainteresowań lub brak odczuwania przyjemności.

 • obniżenie nastroju występujące codziennie przez większą część dnia;
 • utrata zainteresowań;
 • brak odczuwania przyjemności;
 • znaczny spadek lub wzrost masy ciała;
 • bezsenność lub nadmierna senność;
 • podniecenie lub spowolnienie ruchowe;
 • ciągłe zmęczenie lub utrata energii;
 • poczucie własnej bezwartościowości;
 • zaburzenia koncentracji;
 • niemożność podjęcia decyzji;
 • nawracające myśli o śmierci.

Depresję pomoże rozpoznać Test Becka, mierzący skalę i nasilenie tej choroby. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi on wizyty lekarskiej!

Leczenie depresji - psychoterapia

Jak walczyć z depresją? Jedną z podstawowych metod jest psychoterapia. Istnieje wiele jej odmian, dlatego trzeba dobrać odpowiednią formę leczenia depresji do pacjenta. 

 1. Terapia psychodynamiczna – może trwać nawet kilka lat. Zakłada, że aby leczenie depresji było skuteczne, należy zmienić osobowość pacjenta i jego sposób myślenia, zwłaszcza o sobie. Na spotkaniach razem z terapeutą, który jest tylko obserwatorem, pacjent analizuje wydarzenia z dzieciństwa, które mogły przyczynić się do powstania objawów.
 2. Terapia poznawcza – krótkoterminowa terapia trwająca zazwyczaj kilka miesięcy. Chory stara się zmienić i pozbyć schematów myślowych o negatywnym zabarwieniu. Aktywny terapeuta nakierowuje pacjenta na alternatywne zachowania i sposoby rozwiązywania problemów.
 3. Terapia interpersonalna – wykorzystuje się ją wtedy, gdy depresja odpowiada za zaburzone relacje z rodziną i związki. Terapeuta jest aktywny i analizuje z chorym jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

Leczenie depresji - leki na depresję

Czasem psychoterapia nie wystarczy i w leczeniu depresji trzeba będzie zastosować leki, które złagodzą przykre objawy choroby. Depresja związana jest z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu – serotoniny i noradrenaliny. U chorego na depresję jest zbyt mało tych substancji lub receptorów, które na nie reagują.

W leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne (antydepresanty). Poprawiają samopoczucie chorego, ułatwiają sen, łagodzą napięcie. Poprawę zauważa się zazwyczaj po około 2 tygodniach stosowania. Są to leki psychotropowe, dostępne tylko na receptę, stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych i depresyjnych występujących w przebiegu takich chorób jak: 

Leczenie depresji powinien prowadzić lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny (jeśli choroba jest łatwa do zdiagnozowania). W przypadku pojedynczego epizodu depresji zażywanie leków powinno trwać nie krócej niż pół roku. Jeśli choroba powraca, leczenie należy kontynuować przez co najmniej rok do 2 lat. Dokładny czas leczenia może ustalić tylko lekarz będący w stałym kontakcie z pacjentem.

Rodzaje leków przeciwdepresyjnych:

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), czyli nieselektywne inhibitory zwrotnego wychwytu monoamin – grupa najstarszych środków przeciwdepresyjnych. Uznawane są za skuteczne nawet w leczeniu ciężkiej postaci depresji. Wywołują jednak wiele skutków ubocznych; m.in: imipramina, klomipramina, amitryptylina, doksepina, lofepramina, opipramol;

Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI) - najpopularniejsze leki przeciwdepresyjne. Są lepiej tolerowane przez organizm niż leki trójpierścieniowe. Część pacjentów skarży się na objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunki oraz obniżenie libido, m.in. citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina;

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SSNRI) - skuteczne leki stosowane u osób z różnymi postaciami depresji. Nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu na funkcje seksualne, natomiast część chorych zgłaszała problem nadmiernego apetytu i zaparcia, m.in.: wenlafaksyna, milnacipran, duloksetyna, sibutramina;

Selektywne odwracalne inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – leki starszej generacji, które nie są już stosowane z uwagi na możliwość zatrucia. Nowa generacja IMAO jest pod tym względem bezpieczna. Leki te stosowane są u osób, u których występują inne problemy psychiczne (ze względu na brak interakcji z innymi psychotropami), m.in.: moklobemid, selegilina;

Inhibitory wychwytu serotoniny i antagonisty receptorów serotoninowych SARI – lek stosowany u chorych na depresję z pobudzeniem i zaburzeniami snu. U mężczyzn może wystąpić patologiczny wzwód (priapizm) - np. trazodon;

Tianeptyna – lek zwiększający uwalnianie i wychwyt zwrotny serotoniny. Tłumi reakcje osi podwzgórze-przysadka mózgowa-nadnercza;

Agomelatyna – lek melatonergiczny wykazujący właściwości agonistyczne w stosunku do receptorów melatoninergicznych (typu M1 oraz M2) i serotoninergicznych (5-HT2c).

Zobacz także: Osoby z agorafobią przeżywają nieuzasadniony lęk. Czym się on objawia i jak go leczyć?

Jak wyjść z depresji - domowe sposoby

 1. Nie zamykaj się w domu, idź na spacer. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w leczeniu depresji. Terapię ruchem zaleca się nawet pacjentom leczonym na oddziałach psychiatrycznych, z tendencjami samobójczymi. Bieganie, ćwiczenia czy taniec aktywizują mózg, wydzielając neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój.
 2. Smutek i przygnębienie każą ci się izolować od rodziny i znajomych? Postaraj się jednak je zignorować. Wsparcie ludzi jest kluczowe w leczeniu depresji.
 3. Nawet jeśli uczestniczysz w psychoterapii, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porozmawiać o tym, co cię dręczy z przyjacielem. Zobaczysz, że poczujesz się lepiej. Możesz też zacząć pisać pamiętnik. Przelewanie myśli na papier pomoże uporać się z demonami.
 4. Dogadzaj sobie. Zafunduj sobie masaż, aromaterapię, kąpiel z kilkoma kroplami twojego ulubionego olejku.
 5. Dieta też jest ważna. Na wzrost poziomu serotoniny wpłyną m.in.: owies, pszenica i banany. Upewnij się też, czy nie masz niedoborów witaminy B, magnezu, cynku i żelaza, które mogą powodować depresję i bezsenność.
 6. Leczenie depresji można uzupełnić o terapię ziołami. Dziurawiec to znany od lat środek antydepresyjny. Z kolei męczennica, melisa i lawenda działają uspokajająco i ułatwiają zasypianie.

Jak pomóc osobie z depresją?

 1. Bądź blisko. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że osoba zmagająca się z depresją nie chce twojej pomocy i nie ma ochoty na kontakt z tobą. Nie narzucaj się, ale pokazuj, że ci zależy.
 2. Okaż cierpliwość. Często pacjenci dopiero po wyzdrowieniu przyznają, jak ważny był dla nich kontakt z bliską osobą. Podczas leczenia depresji mogą nie umieć tego przyznać.
 3. Tego nigdy nie mów! Jest kilka komunikatów, których osoba z depresją nie powinna słyszeć z twoich ust. Taki przekaz, tylko ją przygnębi, wpędzi w poczucie winy i spotęguje bezsilność. 
 • Weź się w garść!
 • Przesadzasz!
 • Nie możesz się ciągle nad sobą użalać!
 • Inni mają gorzej.
 • Normalni ludzie nie mają problemów.
 • Mnie też nie jest łatwo.
 • Uśmiechnij się!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jak leczysz depresję?

Liczba głosów:

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'