Leczenie alkoholizmu. Jak wygląda terapia alkoholowa?

Magdalena Barszczak 17.05.2018
człowiek pijący alkohol
Fotografia: Shutterstock.com

Leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na usuwaniu przykrych objawów zespołu odstawiennego i leczeniu spustoszenia, jakie alkohol poczynił w organizmie. Podstawą leczenia uzależnienia od alkoholu jest odwyk alkoholowy i psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyn choroby alkoholowej. Zobacz, jakie są metody leczenia uzależnienia od alkoholu i jak wygląda terapia.

Leczenie alkoholizmu to żmudny i długotrwały proces. Podstawą walki z uzależnieniem od alkoholu jest zaakceptowanie faktu, że ma się problem i że uzdrowienie nie przyjdzie od razu. Terapia to długa, wyboista droga, podczas której niejednokrotnie się upada, wymagająca cierpliwości i silnej woli.

Zobacz także: Dorosłe dzieci alkoholików nie potrafią ufać i budować związków. Czym jest syndrom DDA i jak wygląda terapia?

Objawy alkoholizmu mogą być bardzo przykre. Osoba zmagająca się z chorobą alkoholową musi wytrzymać w postanowieniu niepicia i poddać się rygorom terapii alkoholowej. Podstawowymi założeniami leczenia alkoholizmu jest usuwanie symptomów psychosomatycznych powstałych w wyniku uzależnienia i rozpoznawanie własnych problemów emocjonalnych, które doprowadziły do rozwinięcia choroby alkoholowej. 

Leczenie alkoholizmu - przyczyny uzależnienia

Dokładna przyczyna alkoholizmu jest nieznana, naukowcy ustalili jednak, że predyspozycje do choroby alkoholowej mogą być dziedziczne. Ryzyko rośnie w rodzinach, których członkowie są uzależnieni od alkoholu.

Inne czynniki ryzyka to:

  • zaburzenia psychiczne (schizofrenia, depresja) ,
  • niepokój psychiczny,
  • bieda,
  • odizolowanie społeczne,
  • nieśmiałość.

Leczenie alkoholizmu - metody

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne. Wyróżniamy następujące metody leczenia choroby alkoholowej:

1. Poradnie leczenia odwykowego

Psychoterapia w poradniach leczenia odwykowego odbywa się 2-3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Podstawowy etap psychoterapii trwa od 4 do 6 miesięcy. Na pomoc w poradniach leczenia odwykowego mogą liczyć także rodziny alkoholików, czyli współuzależnieni.

2. Oddział dziennego pobytu

Zajęcia na oddziałach dziennego pobytu odbywają się 5 razy w tygodniu od 8 do 14. Podstawowy etap terapii trwa 8 tygodni. Osoby, którym trudno utrzymać abstynencję, mogą skorzystać z leczenia w całodobowych oddziałach, które trwa 6-8 tygodni. Na przyjęcie niestety długo się czeka - od kilku do kilkunastu tygodni.

3. Oddział leczenia zespołu abstynencyjnego

Tutaj pacjenci trafiają w momencie zagrożenia życia. Hospitalizacja trwa od 7 do 10 dni. Po skończeniu podstawowego etapu terapii osoby borykające się z chorobą alkoholową kierowane są do poradni odwykowych oraz do samopomocowych grup anonimowych alkoholików i klubów abstynenta.

Leczenie alkoholizmu - terapia alkoholowa

Odtrucie alkoholowe

Choroba alkoholowa to przede wszystkim problem psychologiczny, ale regularne picie alkoholu powoduje także fizyczne uzależnienie od alkoholu. W wyniku zaprzestania picia pojawia się tzw. zespół odstawienny. Fizyczne leczenia alkoholizmu polega przede wszystkim na leczeniu spustoszeń, jakie alkohol poczynił w organizmie oraz minimalizowaniu skutków odstawienia.

Psychologiczna terapia alkoholowa

W przypadku leczenia alkoholizmu nie należy spodziewać się konwencjonalnych metod polegających na przyjmowaniu określonych leków, kluczową rolę odgrywa psychoterapia indywidualna i grupowa, choć niektórzy wymagają również leczenia farmakologicznego. Leczenie oparte jest na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej oraz doświadczeniach zaczerpniętych z ruchu AA.

Dużą rolę w wychodzeniu z uzależnienia od alkoholu pełnią bliscy, którzy powinni wspierać alkoholika. Musi on przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jak przestać pić. Żeby to zrobić, powinien uświadomić sobie przyczynę swojej choroby i zaakceptować swoje psychiczne problemy. Dzięki wsparciu grupy osób, które przechodzą przez to samo co on, może zmierzyć się ze swoimi lękami. Psychoterapeuta stara się rozbudzić w pacjencie gotowość do zmiany. Tworzy tzw. dysonanse moralne, dzięki którym stara się uświadomić alkoholikowi, że pije przeciwko sobie, a nie przeciw światu.

Zobacz także: Jak leczyć nerwicę? Leki, psychoterapia i zioła

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu

Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu polega przede wszystkim na podawaniu choremu środków nawadniających, witaminy B1 i benzodiazepin, które działają przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo i nasennie oraz likwidują majaczenie.

Leczenie alkoholizmu mogą wspomóc także podskórne wszywki lub doustne tabletki z dysulfiramem. Kiedy alkoholik sięgnie po trunek, wywołują bardzo nieprzyjemne reakcje - takie jak: pulsujący ból głowy czy kołatanie serca, które zniechęcają do spożywania napojów wyskokowych.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów