Kryzys w związku – z czego wynika i jak go pokonać?

Kryzys w związku (symptomy, jak go pokonać)
Fotografia: Shutterstock

Nawet najbardziej dobrane pary czasem mają ciche dni. Co jednak w sytuacji, kiedy kryzys w związku się przeciąga?

Kryzys pojawia się w każdym związku. Istotne jest to, aby w odpowiednim momencie mu zapobiec, zanim doprowadzi do całkowitego rozpadu relacji. Lekceważenie oznak kryzysu nie przyniesie nic dobrego, a może doprowadzić jedynie do pogorszenia sytuacji. Jak radzić sobie z kryzysem?

Zobacz także: Nieszczęśliwa miłość – jak sobie z nią poradzić?

Kryzys w związku

Najważniejsze jest to, aby w porę zauważyć symptomy nadchodzącego kryzysu i mu w porę zaradzić. Nieprzepracowany konflikt może bowiem doprowadzić do bariery pomiędzy partnerami, którą bardzo ciężko będzie pokonać. W takiej sytuacji praca nad relacją jest jeszcze trudniejsza i wymaga wielu poświęceń.

Kryzys nie musi oznaczać rozstania. W każdym związku zdarzają się wzloty i upadki, jednak kiedy się nad uczuciem pracuje przeszkody mogą je jedynie wzmacniać. Istotne jest to, aby obie osoby były gotowe walczyć o uczucia.

Zażegnanie kryzysu wymaga od obojga partnerów gotowości pójścia na kompromis. Nadszarpniętą więź da się odbudować, jednak wymaga to dużo pracy. Jak osiągnąć porozumienie?

Kryzys w związku – symptomy

Kłótnia nie musi od razu oznaczać kryzysu, kryzys pojawia się bowiem w sytuacji, gdy partnerzy duszą wszystko w sobie i nie potrafią dojść do porozumienia. Paradoksalnie, awantury są dobre dla relacji, ponieważ pozwalają pozbyć się negatywnych emocji i oczyścić atmosferę.

Tłumienie w sobie emocji i tego, co nas boli, jest najgorszym, co można zrobić, ponieważ wówczas napięta atmosfera tylko się pogłębia i prowadzi do odczucia obcości w stosunku do partnera. Kiedy pojawia się zobojętnienie i brak sił do pracy nad relacją, jest to oznaką tego, że przestaje nam zależeć na tej drugiej osobie. Zakochani coraz bardziej się od siebie oddalają, aż w końcu związek z czasem przestaje istnieć.

W momencie kiedy kontakty z drugą osobą ograniczają się tylko do załatwiania codziennych spraw i rozmów o rutynowych czynnościach, pojawia się brak chęci na wspólne spędzanie czasu czy nawet wspólne spożywanie posiłków, nad relacją należy zacząć pracować już, inaczej za chwilę może być za późno.

Zobacz także: Kompleks Elektry – na czym polega i skąd się bierze?

Kryzys w związku – jak go pokonać?

Aby pokonać kryzys w związku, konieczna jest rozmowa. Szczere wypowiedzenie swoich żali, pretensji i wątpliwości może przynieść oczyszczenie i wspólne wypracowanie nowych celów. Może się to okazać jednak bardzo trudne – bezpośrednie wyjaśnienie sobie tego, co partnerom się nie podoba w sobie nawzajem i swoim zachowaniu oraz w relacji wymagać będzie dużej ilości energii.

Warto jednak chociaż podjąć próbę konfrontacji swoich potrzeb i oczekiwań, ponieważ unikanie rozmowy i ignorowanie problemów będzie rodzić kolejne nieporozumienia. W takiej sytuacji kryzys będzie się jedynie pogłębiał i w końcu doprowadzi do rozpadu relacji.

Aby jednak rozmowa przyniosła upragnione rezultaty, musi się odbyć w atmosferze wyrozumiałości i szacunku. Wzajemne oskarżenia mogą jedynie dolać oliwy do ognia oraz pogorszyć i tak trudną sytuację.

Ogromną rolę będzie więc odgrywało to, aby konfrontacja przebiegła pokojowe i bez agresji czy wyzywania się. Warto pamiętać, że agresja budzi agresję i jeśli jedna strona zacznie rzucać wyzwiskami, druga pójdzie jej śladem. Rozmawiając o swoich uczuciach, należy więc mówić spokojnie oraz słuchać tego, co partner ma do powiedzenia.

Przeprowadzając konfrontację, należy jak ognia unikać oprócz wzajemnych oskarżeń także oceniania i wydawania osądów oraz obrażania. Sarkazm i ironia będą bowiem pogarszać atmosferę i sprowadzą rolę rozmowy jedynie do utarczki słownej, a to na niewiele się zda.

W sytuacji, gdy relacja stała się trudna, wręcz toksyczna jednak obojgu partnerom zależy na tej więzi, przydatna może okazać się terapia. Specjalista trzeźwym i fachowym okiem oceni sytuację i zaproponuje optymalne rozwiązania.

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.
Rozwiąż quiz

Najsłynniejsze pary literackie. Czy uda ci się rozpoznać je wszystkie?

Na czarno-białym zdjęciu widać zakochaną parę.

1. W "Lalce" Bolesława Prusa, główny bohater Stanisław Wokulski zakochany jest w:

 

 

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów