Komunikacja interpersonalna - czym jest i w jaki sposób możesz ją poprawić?

para
Fotografia: Shutterstock

Komunikacja interpersonalna jest zjawiskiem, z którym mamy do czynienia od początku życia. Jest to narzędzie do budowania relacji z ludźmi. Polega na wymianie myśli, obserwacji, pomysłów, ostrzeżeń wobec zagrożeń czy też na prowadzeniu konfliktów między sobą. Poznajcie sprawdzone sposoby na ulepszenie naszych relacji z ludźmi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Komunikacja interpersonalna bazuje na prostym schemacie nadawca - komunikat - odbiorca. Każdy z nas rodzi się z pewnymi predyspozycjami związanymi z komunikacją interpersonalną, jednak można też nad nią pracować, by udoskonalić nasze umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów.

Komunikacja interpersonalna - rodzaje

Wyróżniamy 2 rodzaje komunikacji interpersonalnej komunikację werbalną i komunikację pozawerbalną. Komunikacja werbalna to inaczej wymiana słowna, na której jakość mają wpływ takie czynniki, jak jakość działania narządu słuchu i znajomość języka, w którym porozumiewają się obie strony.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Do komunikacji niewerbalnej zaliczamy gesty, postawa ciała, mimika, tiki, wygląd, strój, ton głosu, kontakt wzrokowy, zapach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że komunikacja niewerbalna może znacznie więcej zdradzać na nasz temat niż komunikacja werbalna. Właśnie dlatego w komunikacji interpersonalnej ważne jest zwracanie uwagi nie tylko na słowa, ale na całą resztę niuansów.

Komunikacja interpersonalna może być utrudniona przez przez różnice kulturowe. Jednak wiele naszych gestów czy zachowań jest instynktownych i oznacza to samo w każdej kulturze. Zaliczamy do nich np. szczery uśmiech.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Komunikację interpersonalną można podzielić na 2 inne grupy - pośrednią i bezpośrednią. Do komunikacji pośredniej zaliczamy nawiązywanie i podtrzymywanie relacji za pośrednictwem korespondencji, rozmów telefonicznych, rozmów wideo czy komunikatorów internetowych.

Komunikacja interpersonalna - jak ją poprawić?

Aby poprawić naszą komunikację personalną, warto zastosować się do kilku rad. Przede wszystkim aktywnie słuchać, mieć jasne intencje, nie oceniać komunikatu rozmówcy, używać zrozumiałego języka. Należy też ograniczać bariery komunikacyjne wywołujące wszelkiego rodzaju "szumy". Np. podczas rozmowy z drugą osobą odłóż telefon komórkowy i skup się na rozmówcy.
Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów