Kognitywistyka - czym się zajmuje i czy warto ją studiować?

dziewczyna i chłopak
Fotografia: Shutterstock

Kognitywistyka jest dziedziną naukową skupiającą się na działaniu zmysłów, umysłu i mózgu. Jest ona nauką interdyscyplinarną na pograniczu psychologii poznawczej, neurobiologii, filozofii umysłu, nauk przyrodniczych, sztucznej inteligencji, logiki, fizyki i lingwistyki.

Kognitywistyka ma na celu wyjaśnienie procesów myślowych, by móc badać zagadnienia związane m.in. z procesem uczenia się, porozumiewania, podejmowania decyzji, świadomością i inteligencją. Ponadto kognitywistykę wykorzystuje się do tworzenia i rozwoju różnego rodzaju "inteligentych" urządzeń.

Kognitywistyka - czym jest?

Kognitywistyka  [ang. cognitive science]  polega na wyjaśnianiu procesów myślowych. Jest ściśle związana psychologią oraz wieloma innymi dziedzinami naukowymi. 

Kognitywistyka bada, czym jest poznanie, czemu służy oraz w jaki sposób działa. W obszarze zainteresowań tej interdyscyplinarnej dziedziny znajduje się nie tylko człowiek, ale też zwierzęta oraz urządzenia do przetwarzania danych.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Kognitywistyka to nauka powstała w latach 50. w USA, studia z tego zakresu wiedzy w całej Europie Zachodniej oraz w Polsce wdrożono dopiero w latach 90.

Po ukończeniu studiów można pracować jako w jednostkach naukowo-badawczych, firmach z sektora IT jako analityk, projektant interfejsów użytkownika, webmaster, a nawet jako specjalista od Public Relations.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów